Szkoła z elektrownią na dachu z tytułem Sportowego Obiektu Roku 2019

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne otrzymało tytuł Sportowego Obiektu Roku 2019. Tytuł przyznaje Klub Sportowej Polski, czyli organizacja, która zrzesza blisko tysiąc podmiotów: samorządów, firm budowlanych, organizacji sportowych i edukacyjnych.

Niewiele jest tak nowoczesnych obiektów w Polsce. Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne to szkoła i centrum sportowe. To również pierwszy obiekt publiczny z certyfikatem BREEAM na poziomie: „very good”. Dzięki zastosowaniu najbardziej innowacyjnych technologii, inwestycja będzie, zamiast zużywać – produkować własny prąd oddawany do sieci energetycznej, pozyskiwać wodę z deszczówki i na bieżąco optymalizować zużycie energii w poszczególnych punktach Centrum. Otwarcie pierwszej, edukacyjnej części MCER z nowoczesną szkołą podstawową odbyło się 2 września 2019 r. Część sportowo-rekreacyjna będzie otwarta 30 listopada tego roku.

Kompleks zbudowany został w rok i siedem miesięcy. Blisko 15 tys. m2 powierzchni inwestycji, zostało podzielone na dwa budynki. Gmach A pełni funkcję edukacyjną i wybudowano w nim szkołę podstawową wraz z biblioteką oraz blokiem żywieniowym. Budynek B natomiast został poświęcony sportowi i rekreacji. Znajdują w się w nim basen sportowy i rekreacyjny wraz z wydzieloną częścią SPA, a także pomieszczenia sportowe i sala teatralno – widowiskowa. Całość obiektu uzupełniają dwa boiska zewnętrzne wraz z przestrzenią do uprawiania lekkoatletyki oraz miasteczko ruchu drogowego.

Cała inwestycja charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii. Jest to jedno z wymagań, jakie przed MCER postawił certyfikat BREEAM. W budynku B zastosowano agregat kogeneracyjny produkujący prąd. Ciepło ze spalania będzie wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zastosowano także mechanizm odzysku ciepła ze ścieków prysznicowych. Ważnym elementem jest również fotowoltaika. Instalacja na dachu, o mocy 60kW, będzie miała za zadanie produkować zieloną energię, która na bieżąco będzie zużywana przez budynek.


Panele fotowoltaiczne, które zainstalowaliśmy, ograniczą pobór energii z sieci elektroenergetycznej. W czasie, gdy szkoła nie będzie funkcjonować np. podczas wakacji nadmiar wyprodukowanej energii zostanie oddany do sieci elektroenergetycznej. Później, po okresie wakacyjnym, będziemy mogli ją częściowo odzyskać, co wpłynie na obniżenie rachunków za energię elektryczną – tłumaczy Dariusz Blocher, prezes Budimex S.A.

Projekt architektoniczny kompleksu powstał w pracowni PUNK ZERO Piotr Kuś.

źródło: Budimex S.A.