elektrownię słoneczną

Szkoła zbudowała elektrownię słoneczną, by podnieść pensje nauczycieli

Nietypową inwestycję zrealizowano w stanie Arkansas w Stanach Zjednoczonych. Inwestycja w elektrownię słoneczną pozwoli zaoszczędzić setki tysięcy dolarów. Oszczędności przeznaczone zostaną m.in na wyższe pensje.

Budowa elektrowni słonecznej zrealizowana została w okręgu szkolnym Batesville. Projekt zaczęto realizować w 2017 r., od tego momentu udało się uzyskać 1,8 mln dolarów oszczędności z energii elektrycznej. Nadwyżkę przeznaczono na wypłaty dla pracujących w Okręgu nauczycieli.

Okręg skupia sześć szkół. W 2017 roku spółka Entegrity przeprowadziła audyt efektywności energetycznej okręgu, okazało się, że sześć szkół na energię wydaje aż 600 tysięcy dolarów rocznie. Tutaj sprytem wykazała się Inspektor Batesville – Michael Hester, która zachęcała do założenia elektrowni słonecznej, dostrzegając w tym długofalową inwestycję. Według inspektor, oszczędności z elektrowni warto zainwestować w edukację. Wyższe pensje nauczycieli mają przyciągać i utrzymywać wykwalifikowanych pracowników, co ma wpłynąć na poziom edukacji oraz poprawić wyniki szkół w rankingach państwowych.

elektrownię słoneczną


W efekcie powstało 1400 paneli słonecznych, które już po trzech latach od uruchomienia, zaczęły przynosić oszczędności. Aby sfinansować projekt placówka musiała skorzystać z pożyczki. Pomysł podpatrzyli dyrektorzy szkół z sąsiednich dzielnic i również postanowili zrealizować własne programy solarne.

Sięganie po nowoczesne technologie to dobra inwestycja. Historia z Okręgu Batesville jest tego doskonałym przykładem.

Czytaj więcej: Edukacja | Ekologia | Stany Zjednoczone | Ciekawostki

zdjęcia ilustracyjne, źródło: Energy News Network