W sumie w całym mieście jest ich już kilkanaście. Miasto opracowało specjalną trasę dla tych, którzy chcieliby udać się w wędrówkę szlakiem oświęcimskich murali.
Przedwojenni kontrabasiści namalowani przez słynnego Edwarda Dwurnika, kadr z nominowanej do Oskara „Katedry” Tomasza Bagińskiego czy też wizerunek Jana Pawła II mówiącego o tym, że antysemityzm jest grzechem – to tylko niektóre z murali, które można zobaczyć w Oświęcimiu.
Oświęcim to miasto coraz chętniej odwiedzane przez turystów, którzy nie tylko zwiedzają były obóz Auschwitz, ale też poznają ponad 700-letnią historię miasta nad Sołą i jego współczesne oblicze. Ponieważ nosimy także miano Miasta Pokoju, chcemy promować pozytywne wartości, przełamywać stereotypy, a także przekazywać dalej ducha tolerancji. Stąd pomysł na stworzenie murali, wśród których wiele niesie to ważne przesłanie – mówi Marek Tarnowski, kierujący Wydziałem Promocji Urzędu Miasta Oświęcim.
Murale zaczęły powstawać w Oświęcimiu niemal dekadę temu, bo w 2010 r. Dzięki temu dziś spacerując po mieście zobaczyć prace przygotowane przez tak wybitnych artystów jak Edward Dwurnik, Tomasz Bagiński, Rafał Olbiński czy Andrzej Pągowski.
Oprócz murali namalowanych przez cenionych na świecie grafików, w mieście nie brakuje też prac autorstwa młodych oświęcimian. Jednym z przykładów jest cykl „gadające głowy” prezentujący znane postaci z ich pokojowym przesłaniem. Wśród nich, oprócz wspomnianego Jana Pawła II, jest też między innymi Mahatma Gandhi, Martin Luther King, Jacek Kuroń, Maria Curie-Skłodowska czy Vaclav Havel.
Gotowi na wyprawę? Więcej informacji dla tych, którzy chcą udać się w wędrówkę szlakiem oświęcimskich murali, można znaleźć tutaj oraz na poniższej mapie.
Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: Tomasz Kobylański, Oswiecim.pl, fb.com/MiastoOswiecim, Muzeum Żydowskie i Café Bergson w Oświęcimiu (www.ajcf.pl)