„Szpiegowo” w Warszawie będzie wyremontowane, ale część kompleksu zniknie

To kolejna odsłona historii modernistycznego osiedla. „Szpiegowo” w Warszawie zostało przejęte przez miasto od Skarbu Państwa. Prezydent Warszawy na konferencji prasowej ogłosił, że kompleks zostanie wyremontowany i udostępniony mieszkańcom, ale dwa budynki od strony ulicy zostaną wyburzone. W ich miejscu zbudowane zostaną nowe budynki.

„Szpiegowo” to potoczne określenie osiedla przy ulicy Sobieskiego 100. Znajduje się tu ponad sto mieszkań, które od dziesiątek lat są opuszczone. Modernistyczny kompleks powstał dla pracowników biur radcy handlowego i ambasady ZSRR. Nad jego projektem pracowali architekci Piotr Sembrat i Janusz Nowak. Za część konstrukcyjną odpowiadał inżynier Andrzej Krawczyk. Charakterystyczną częścią budynku są kaskady oraz prześwit w środkowej części, który zamknięto na górze przestrzenią dwóch kondygnacji. W najwyższym punkcie ma 11 kondygnacji. Oddano go do użytku w 1978 roku – wtedy wprowadzili się tu pierwsi mieszkańcy. Podobne budynki dla swoich mieszkańców miała otrzymać Polska Ludowa w Moskwie. Stosowna umowę w 1974 roku podpisał Edward Gierek. Jednak strona polska nie otrzymała nigdy takich nieruchomości w stolicy ZSRR. Blok na Mokotowie był opuszczony od końca 1989 roku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP od lat zabiegało o przejęcie nieruchomości. Doszło do tego w 2022 r.

Bardzo się z tego cieszę, że zamiast zbrodniczemu reżimowi, ten budynek wreszcie będzie mógł służyć warszawiakom i warszawiakom, bo jest to w pewnym sensie symbol. Jeszcze raz duże podziękowania dla pana wojewody i dla rządu, który w końcu zdecydował się przekazać ten budynek miastu i dla wszystkich tych, którzy przez te miesiące pracowali nad tym, żeby metr po metrze przejrzeć nieruchomość, zrobić dokładne analizy i dokumentację – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Miasto otrzymało prawa do budynku, ale zobowiązało się, że z zasobu m.st. Warszawy 40 lokali mieszkalnych zostanie przekazanych policjantom i ich rodzinom.

Kompleks przy Sobieskiego 100 ma łączną powierzchnię wynoszącą 7 tys. m kw. W polskich rękach nie ma historycznej dokumentacji technicznej budynku, dlatego był problem z określeniem zakresu prac remontowych. Konieczne jest między innymi odtworzenie wszystkich instalacji, wykonanie przyłączy mediów, wymiany okien i drzwi. Budynek należy też ocieplić.

Dwa budynki od strony ulicy zostaną jednak zburzone, to zespół zabudowań pomocniczych i dawny klub oficerski. W ich miejscu zbudowany zostanie nowy budynek o maksymalnie sześciu kondygnacjach i 70 lokalach mieszkalnych. Póki co nie znamy dat wyburzenia części zabudowań i rozpoczęcia remontu kompleksu.

Jak mogłoby wyglądać „Szpiegowo”? Niecały rok temu publikowaliśmy śmiałą koncepcję architektów z biura MJZ, którzy przygotowali koncepcję zmian. Wizualizacje publikowaliśmy w artykule tutaj:

Słynny mokotowski blok jako oaza zieleni. Oto wizja autorstwa biura MJZ

fot. Cezary Warś

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Modernizm | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie