Szpital San Raffaele

Szpital San Raffaele. Jego elewację pokrywają lamele niwelujące smog.

Szpital San Raffaele znajduje się w Mediolanie we Włoszech to projekt pracowni architektonicznej Mario Cucinella Architects. Jego elewację pokrywają duże ceramiczne lamele pokryte powłoką z dwutlenku tytanu, która rozkłada cząsteczki smogu.

Szpital San Raffaele o powierzchni 40 000 metrów kwadratowych, nazywany potocznie przez mieszkańców Górą Lodową, mieści w sobie pomieszczenia dydaktyczne, pomieszczenia badawcze uniwersytetu z izbą przyjęć oraz 284-łóżkowy szpital na zajmujący 10 pięter.

Projekt szpitala został opracowany z myślą o zapewnieniu dużej ilości światła dziennego zarówno pacjentom, jak i personelowi. Zakrzywiona, prawie całkowicie przeszklona forma znajduje się na szczycie jednopiętrowej bryły pokrytej dachówką w kolorze ziemi. Dach szpitala posiada ogólnodostępny ogród.

Tam, gdzie było to możliwe, wprowadziliśmy do budynku światło dzienne… zarówno z myślą o opiece nad pacjentami, jak i o poprawie samopoczucia personelu medycznego pracującego przez wiele godzin. Ogród na dachu tworzy więź z naturą, która pozwala poczuć się częścią zmieniających się warunków, a tym samym daje poczucie upływu czasu, co samo w sobie jest życiodajne” – powiedział Mario Cucinella, założyciel pracowni.

Od strony południowej forma szpitala rozszerza się, łącząc się z sąsiednim budynkiem, tworząc most wznoszący się nad ziemią na metalowych palach. Ceramiczne lamele, które pokrywają pięć górnych pięter budynku, zmieniają swoją głębokość wizualnie w zależności od kierunku ruchu słońca. Panele pokryte zostały specjalną powłoką z dwutlenku tytanu, która ma rozbijać cząsteczki smogu i jednocześnie oszczędzać ciepło w środku.

Prosty, praktycznie prostokątny plan budynku o powierzchni 40 000 metrów kwadratowych oraz drogi komunikacyjne zostały starannie przemyślane, aby zminimalizować czas potrzebny na dotarcie do najważniejszych obiektów” – wyjaśniają architekci.

Szpital San Raffele na parterze posiada izbę przyjęć, a poniżej, na trzech poziomach piwnic, mieści się blok chirurgiczny z 20 salami operacyjnymi. Wykończenie wnętrz zostało dobrane na podstawie zasady zrównoważonego rozwoju oraz łatwości czyszczenia i konserwacji. Paleta pastelowych kolorów użyta wewnątrz ma na celu zwiększenie ilości światła. Warto tu powołać się na badania kalifornijskich studentów, którzy dowiedli, że tego typu powłoka usuwa nawet 97 proc. tlenków azotu z powietrza, a płytka pokryta 12 razy mniejszą ilością dwutlenku tytanu oczyściła powietrze w 88 proc.

Innym ważnym czynnikiem było dążenie do maksymalizacji wewnętrznych linii widzenia, tak aby personel mógł łatwiej monitorować potrzeby pacjentów” – dodają.

O pracowni:
Mario Cucinella Architects — pracownia architektoniczna założona przez Mario Cunella w 1992 roku w Bolonii we Włoszech. Wcześniejsze projekty pracowni Mario Cucinella Architects to m.in. kościół w Mormanno z białego betonu w kształcie krzyża oraz centrum kultury w Toskanii z długim, kanciastym tarasem.

Czytaj też: whiteMAD na Instagramie  | Włochy | Technologia | Ekologia | Ciekawostki

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://www.mcarchitects.it
Zdjęcia: https://ducciomalagamba.com