Sztuczne rośliny bez plastiku. Młoda projektantka stworzyła biomateriał

Projekt Philia, bio-plant to projekt, za którym stoi Laura van de Wijdeven z Holandii. Dzięki niemu można stworzyć ozdobne rośliny bez korzystania z tworzyw sztucznych. Pomocny jest tutaj biomateriał, który opracowała.

Projekt Philia, bio-plant trafił do finału konkursu make me! organizowanego przy Łódź Design Festival. Młoda projektantka zajmuje się badaniem materiałów, które określić można mianem zrównoważonych i cyrkularnych. Jej celem jest wzbogacenie wnętrz poprzez wykorzystanie ograniczonego strumienia odpadów i materii pochodzenia biologicznego.

Jej projekt to odpowiedź na plastik, z którego wykonywane są sztuczne rośliny ozdobne. Sztuczne rośliny nie są przyjazne środowisku. Podobnie jest z tymi naturalnymi! Produkcja plastiku dla sztucznych roślin oraz wysokie zużycie wody i energii przy produkcji prawdziwych roślin domowych to kwestie, o których należy pamiętać. Poza tym, na świecie w obiegu jest wiele nielegalnie pozyskanych roślin, które są „skradzione” z natury. Ma to poważne konsekwencje dla różnorodności biologicznej. Kłusownictwo dzikich zwierząt i roślin jest w pierwszej trójce największych zagrożeń dla różnorodności biologicznej na świecie. Plasuje się tuż za niszczeniem siedlisk, ale przed zmianami klimatycznymi.

Aby zwrócić uwagę na ten problem, Laura van de Wijdeven opracowała biomateriał z odpadów botanicznych do tworzenia „rzadkich” sztucznych roślin. Z pokrzywy sporządziła sfermentowany płyn, do którego dodano dobre bakterie, co zapewniło wzrost biomateriału zwanego celulozą bakteryjną. Bardzo silny biomateriał, który składa się z czystej celulozy. Z tego materiału projektantka tworzy w pełni biodegradowalne rośliny artystyczne.


Obecnie młoda projektantka z Holandii pracuje nad kolekcją unikalnych materiałów przyjaznych środowisku. Projektantka lubi współpracować przy projektach na zamówienie. Efektem tych działań są różnorodne powierzchnie i przedmioty we wnętrzach, połączenie powtarzalnego wzornictwa, rzemiosła, eksperymentów i unikalnych dzieł sztuki. Wszystkie produkty i materiały są wykonywane całkowicie ręcznie w jej studiu w Rotterdamie.

fot. archiwum projektantki

źródło: Łódź Design Festival

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Zieleń | Recykling | whiteMAD na Instagramie