Rozalia

Sztuka, która uczy. Oto globalny projekt “Create Next” od marki Converse

Murale, fotografie i zin. Tymi trzema artystycznymi środkami wyrazu marka Converse uświadamia, że nawet drobne zmiany wokół nas mogą mieć ogromne znaczenie dla świata. Do udziału w projekcie marka zaprosiła artystów, którzy pracowali z grupą młodych ludzi tworząc finalne kompozycje. Zobaczcie, czym zakończyła się akcja “Create Next”!

Projekt “Create Next” to globalna inicjatywa Converse, która łączy młodych ludzi motywując ich do wprowadzenia zmian świata na lokalnym poziomie. Do udziału w projekcie marka zaangażowała społeczność All Stars, która skupiona jest wokół Converse już od trzech lat. All Starsi to zespół młodych i kreatywnych ludzi, którzy dzięki swoim działaniom inspirują i zmieniają świat wokół siebie. All Stars podkreślają, że już teraz każdy z nas ma wszystko, czego potrzebuje, aby działać i wyrażać siebie – czasem tylko wystarczy to dostrzec!

All Starsi wraz z grupą kilku mentorów pracowali z reprezentantami generacji Z. Celem było wykorzystanie sztuki do opowiedzenia o ważnych dla siebie sprawach. All Stars podczas debaty wybrali temat przewodni polskiej akcji “Create Next”, o którym opowiadają za pomocą różnych kreatywnych form wyrazu: muralu, fotografii i zinu. Młodą i kreatywną grupę wspierali Karol Grygoruk, Kasia Gola i Noriaki.

Polskiej edycji akcji “All Stars Create Next” towarzyszy manifest: Ciągle kwitnę, zamiast zrywać.

Ciągle kwitnę, czyli ciągle się rozwijam. Kwitnę, czyli jestem sobą i nie boję się tego pokazać. Nie zrywam, bo mam już wszystko, aby móc wyrazić siebie. Traktuję przedmioty z szacunkiem, aby uszanować drogę, którą przeszły, żeby do mnie dotrzeć. Już teraz mam wszystko, czego potrzebuję, aby działać – tłumaczą All Starsi.

Efektem kreatywnej pracy są dwa murale, które wykonane zostały przez grupę czterech członków All Stars we współpracy z Noriakim – poznańskim streetartowcem. Murale można zobaczyć w Warszawie przy ulicy Parkingowej 21 i ulicy Smolnej 15. Projekt murali powstał z pomocą Noriakiego – artysty ulicznego, który nie ujawnia swojego wizerunku. Kim jest Noriaki? Dokładnej odpowiedzi na to pytanie nie znamy. Wiadomo, że mieszka w Poznaniu i jest malarzem. Jego graffiti można zobaczyć na ulicach Poznania, Barcelony, Berlina i Londynu. Dodatkowo w tym pierwszym mieście zamontował kilkanaście charakterystycznych “peryskopów”. To maleńkie figurki, które znaleźć można na fasadach budynków.

Noriaki

W ramach projektu “Create Next” powstały dwa murale, z którymi można wejść w interakcję. To kolorowe rysunki pełne detali, które przypominają o związku człowieka z naturą. Mural przy ulicy Parkingowej ma zieloną przestrzeń – widzowie mogą stanąć przy ścianie, wyciągnąć dłonie by “chwycić” barwne postacie i stać się jego częścią. Każdy z murali zawiera kod QR. Z kodu na muralu przy ulicy Smolnej można przeczytać zin, z kolei z kodu z muralu przy ulicy Parkingowej można otworzyć Instagramowy filtr do twarzy, który zmieni użytkownika w kwiat, jak z muralu. Oba dzieła mają ukrytą w sobie wystawę fotograficzną – wystarczy, że włączymy filtr udostępniony na profilu @converse.polska na Instagramie i skierujemy go na mural. Po chwili na ekranie telefonu zobaczymy wystawę fotograficzną grupy czwórki All Stars’ów.

Mentorem, który umożliwił stworzenie wystawy fotografii był Karol Grygoruk. Artysta jest absolwentem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktorantem w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W swojej pracy skupia się na fotografii zaangażowanej oraz wpływie nowych mediów na kulturę wizualną.

Karol Grygoruk

Zdjęcia, które powstały w wyniku współpracy Karola Grygoruka i grupy czwórki All Stars’ów można zobaczyć w wirtualnej wystawie fotograficznej. Aby zobaczyć zdjęcia należy zeskanować mural Converse za pomocą wspomnianego już filtra.

Ostatnim elementem projektu jest zin stworzony pod kierownictwem Kasi Goli. To swego rodzaju album-manifest, w którym zebrano przemyślenia i rady, podpowiadające jak tworzyć, by wyrażać siebie i jednocześnie zmieniać świat na lepsze. Publikacja ma kilkadziesiąt stron i jest dostępna w formie cyfrowej TUTAJ.

Czytaj też: Murale | Sztuka | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

fot. Michał Dziurkowski, źródło: Converse