W dniach 31.07-15.08.2024 odbędzie się już drugi plener rzeźbiarski w ramach Europejskiego Parku Rzeźby A&A na terenie zamku w Niemodlinie. Wydarzenie nosi nazwę: II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski na Zamku Książęcym Niemodlin „NIEMODLIN 2024”. Ubiegłoroczna, i zarazem pierwsza edycja pleneru rzeźbiarskiego, która zainaugurowała otwarcie Europejskiego Parku Rzeźby w Niemodlinie, okazała się nie lada sukcesem. Do udziału w wydarzeniu wytypowani zostali artyści z Polski, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii. Stworzone dzieła można podziwiać w przestrzeni ogrodowej okalającej zamek w ramach stałej wystawy. Rzeźby cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających i wzbogacają teren o aspekt artystyczny i kulturalny.
Sama inicjatywa parku rzeźby sięga 2011 rok, kiedy w Pabianicach, jako jeden z pierwszych w Polsce, powstał Europejski Park rzeźby A&A. Wówczas w maju 2011 roku zorganizowano pierwszy plener rzeźbiarski, otwierający park, a w czerwcu można już było podziwiać dzieła artystów z Mołdawii, Szwecji, Meksyku, Włoch i Polski. Przez kolejne lata park wzbogacał się o kolejne dzieła międzynarodowych twórców. Obecnie, w parku zlokalizowanym przy polu golfowym, można podziwiać 18 rzeźb. Na przestrzeni lat Europejski Park Rzeźby A&A mógł się również pochwalić przynajmniej kilkoma znaczącymi sukcesami. W ramach rocznej ekspozycji można było podziwiać rzeźby Magdaleny Abakanowicz – najznakomitszej polskiej rzeźbiarki, znanej na całym świecie. Kompozycja „Mutantów” i „Głowa” przyciągnęły rzeszę odwiedzających. Z kolei kilka lat później Tygodnik „Polityka” zaliczył Europejski Park Rzeźby A&A do „10 najlepszych parków rzeźby w polskich miastach”.
Pod koniec 2022 roku powstała idea poszerzenia inicjatywy parku rzeźby o tereny wokół Zamku Książęcego Niemodlin w województwie opolskim. Mający ponad 700 lat Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najbardziej wartościowych historycznie, największych oraz najpotężniejszych zamków w Polsce. Z kolei park wokół zamku Niemodlin wraz z arboretum w Lipnie stanowi integralne założenie parkowe, którego autorami byli dawni właściciele zamku w Niemodlinie. Niewielki obszar zieleni wokół samego zamku w II połowie XVIII wieku przekształcono w park o charakterze angielskim z interesującymi gatunkami drzew, z czego część okazów to ponad stuletnie drzewa, cenne ze względu na wiek i rozmiary.
Zamek Książęcy Niemodlin stanowi doskonałą oprawę dla sztuki rzeźbiarskiej, a razem z parkiem rzeźby tworzy unikatowy obiekt, który odpowiada na potrzeby kulturalne lokalnej społeczności, i nie tylko. O ile ekspozycja dzieł sztuki na łonie natury nie jest zaskakująca, to nie sposób nie wspomnieć o stałych rezydentach przyzamkowego parku. Teren zamieszkują bowiem daniele, które stanowią miłe towarzystwo przy kontemplacji dzieł sztuki i sprawiają, że przestrzeń jest przyjazna dla rodzin z dziećmi. Okazuje się, że park rzeźby nie musi być typową galerią dzieł sztuki, ale może tworzyć ciekawą przestrzeń, gdzie sztuka przenika się z historią i światem zwierzęcym.
Kolejne rzeźby pojawią się w zamkowym parku już w sierpniu. Spośród nadesłanych aplikacji do udziału w II Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim na Zamku Książęcym Niemodlin „Niemodlin 2024” zostali wytypowani artyści z Polski i Korei Południowej. Rzeźby, które powstaną w trakcie pleneru, zostaną odsłonięte w ramach III edycji EtnoFestiwalu odbywającego się na zamku 15.08.2024. Artyści tworzą rzeźby częściowo w swoich pracowniach, a następnie w trakcie pobytu na plenerze będą dopracowywać i montować swoje dzieła w przestrzeni zamkowej. Mimo że artystom pozostawiono dużą swobodę twórczą, tematyka prac ma odnosić się do zespołu zamkowo-parkowego w Niemodlinie lub mieć charakter związany z tematyką lokalną. Wyjątkowo zostanie również zaprezentowany model rzeźby autorstwa Norberta Sarneckiego, która zostanie zrealizowana i odsłonięta podczas przyszłorocznego wydarzenia.
Źródło: www.parkrzezby.pl
Czytaj też: Sztuka | Rzeźba | Pałac| Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie