fot. Sofacompany

Sztuka tworzenia rzeczy. Wojciech Błaszczyk z Sedno Studio i jego projekty

Pracownię Sedno Studio założył w 2020 r. wcześniej zbierał doświadczenie w studiach projektowych w Skandynawii i we Włoszech. Wojciech Błaszczyk to multidyscyplinarny projektant, który tworzy meble, akcesoria, oświetlenie i inne przedmioty. Wszystkie jego projekty wyróżniają minimalizm, ponadczasowość i dbałość o detale. Doceniają to eksperci i członkowie jury konkursów projektowych.

Zainteresowanie tworzeniem rzeczy wykazywał już będąc dzieckiem. Z pomocą papieru, wykałaczek i bujnej wyobraźni opracowywał przeróżne kształty. Najpierw dla zabawy, później już poważniej. W szkole chodził na zajęcia z modelarstwa, dzięki którym nauczył się sprawnie myśleć o przestrzeni i wizualizować gotowe przedmioty.

Wybór kierunku studiów i uczelni był więc naturalny. Studiował wzornictwo na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W tym samym czasie doświadczenie zbierał pracując dla Oskara Zięty. Tuż po studiach wyjechał do Danii, gdzie zaczął pracę w Normann Copenhagen. Jako projektant był odpowiedzialny za tworzenie nowych koncepcji i przekształcanie ich w finalne produkty. Dokładnie poznał, jak wygląda cały proces projektowy, począwszy od briefu, aż do gotowego produktu na sklepowej półce. W Norman Copenhagen zajmował się kilkunastoma projektami, które wdrożono do produkcji. Doświadczenie zbierał też pracując dla Claesson Koivisto Rune w Sztokholmie oraz Nichetto Studio w Wenecji, dla których projektował meble i akcesoria.

Skandynawia wywarła silny wpływ na poczucie estetyki Wojciecha Błaszczyka. Dziś ceni nie tylko tamtejszy dizajn, ale i kulturę pracy, profesjonalne podejście do realizowania zadań na każdym etapie procesu oraz jakość kontaktów między ludźmi.

Wojciech Błaszczyk – Sedno Studio

Punktem zwrotnym w karierze był pobyt w Wenecji, który zbiegł się z wybuchem pandemii. Wrócił do rodzinnego domu i po chwili przerwy stwierdził, że zacznie projektować pod swoim nazwiskiem. Tak powstało Sedno Studio. Dziś w portfolio pracowni są projekty mebli użytkowych, których projekty często powstały dla znanych marek. Część z nich trafiła na wystawy takie jak Milan Design Week, Brussels Furniture Fair, IMM Cologne, Warsaw Home czy Łódź Design Festival. Meble jego projektu zdobyły też sporo nagród. To między innymi: German Design Awards, Dobry Wzór, Mazda Design Experience, make me!, Sofacompany Design Competition oraz Young Design Competition. Poniżej opisaliśmy wybrane projekty Sedno Studio, a chcących lepiej poznać Wojciecha Błaszczyka kierujemy do 22. numeru magazynu whiteMAD (TUTAJ), w którym znajdziecie wywiad z projektantem.

Loop Chair

To projekt, od którego wszystko się zaczęło. Projekt mebla powstał z inspiracji tradycyjnym, japońskim designem. Sprowadza się to do prostej formy i funkcji. Fotel ma drewnianą konstrukcję, która jest wizualnie lekka i jednocześnie bardzo wytrzymała. Fotel pokrywają dwa pasy warstwowo zszytego materiału, które przeplatają się i nakładają. Podobny zabieg jest stosowany w tradycyjnym kimono. Projekt jest jednym z finalistów konkursu make me! 2020, który jest organizowany przy Łódź Design Festival. Projekt powstał we współpracy z Mariną Lewandowską.


Pause

Pause to zestaw minimalistycznych mebli, których estetyka lekko nawiązuje do japońskiej kultury. Ich projekt powstał, by zaspokajać podstawowe potrzeby człowieka – umożliwić chwilę relaksu i wytchnienia. Zestaw składa się z siedziska i stołu. Meble mają klasyczny wygląd, a ich obłe kształty sprawiają, że są przyjemne w dotyku. Projektant specjalnie zaproponował niskie siedzisko, aby umożliwić kontakt z ziemią. Całość wykonał z naturalnych materiałów – drewna i korka. Wojciech Błaszczyk przygotował ten projekt w 2021 r. i zgłosił do konkursu Mazda Design Experience. Zestaw Pause trafił do finału.


Sofa Rule

To projekt przygotowany dla firmy Kler. Sofa Rule jest częścią kolekcji Attitude i wyróżnia ją modułowość. Konstrukcja mebla umożliwia tworzenie większych i mniejszych zestawień, dzięki czemu można ją dostosować do wielkości pomieszczenia i własnych potrzeb. Projektant nadał sofie geometryczne kształty. Proste linie przecinają się pod kątem 90 stopni, przez co Rule zyskała ponadczasowy charakter. Tak zaprojektowany mebel spodoba się fanom minimalizmu. Co ważne, sofa Rule została wyróżniona nagrodą specjalną podczas German Design Awards 2023.


Sofa Dandy

Projektując meble ogrodowe ogromne znaczenie ma zapewnienie ich wytrzymałości. Muszą być odporne na warunki atmosferyczne i łatwe do czyszczenia. Takim meblem jest sofa Dandy. Wojciech Błaszczyk zaprojektował ją jako mebel modułowy. Mała wersja z dwóch siedzisk zmieści się na niewielkim tarasie. Dokładając kolejny moduł, ozdobimy większą powierzchnię. Konstrukcja sofy wykonana jest ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo. Ciekawym detalem są pasy podtrzymujące siedzisko. Nie tylko pełnią funkcję konstrukcyjną, lecz i dekoracyjną. Ich kolor koresponduje z zielenią i tworzy łagodne przejście z czernią stalowych elementów. Tapicerowane części można łatwo prać i wymieniać.


Stoliki Gerro

Są i kolorowe, i minimalistyczne. Stoliki Gerro powstały w kooperacji Sedno Studio oraz Mabelli. Ich projekt został przygotowany z myślą o kawiarniach i restauracjach. Pracując nad ich projektem Wojciech Błaszczyk inspiracji szukał w naturze. Stąd ich kształt, który nawiązuje do pająka wodnego, oraz wersje kolorystyczne. Ważną funkcjonalnością jest możliwość regulowania wysokości stolików, by korzystanie z nich było bardziej komfortowe. W tym miejscu warto dodać, że proces produkcji stolików został opracowany w taki sposób, aby zminimalizować ilość odpadów poprodukcyjnych. Projekt Gerro został już doceniony podczas branżowych wydarzeń. Na początku 2024 r. stoliki zdobyły Złoty Medal Grupy MTP oraz nagrodę specjalną Eco Prize Grupy MTP. Kolejną jest prestiżowa nagroda must have! przyznana twórcom stolików Gerro podczas Łódź Design Festival 2024.


Emotion

To kolejny mebel, którego wygląd można zmieniać. Sofa Emotion to modułowy system siedzisk, dlatego może przybierać klasyczną, podłużną formę, półokrągłą lub nawet o kształcie zbliżonym do litery U. Możliwość zmiany układu spodoba się osobom ceniącym oryginalny design oraz architektom wnętrz. Emotion idealnie dostosuje się do wystroju przestrzeni. Wojciech Błaszczyk zaprojektował sofę z licznymi krągłościami, przez co zdaje się być puszysta i gotowa do zanurzenia w niej całego ciała. Idealny mebel do odpoczynku! Sofa Emotion powstała jako część kolekcji Attitude marki Kler.


Holder

Już sama jej nazwa nawiązuje do konstrukcji. Angielskie słowo holder oznacza uchwyt lub oprawkę, którą w tej sofie jest rama. Jej przemyślany kształt stał się punktem wyjścia dla opracowania formy całego mebla i zdeterminował wygląd pozostałych elementów. Sofa wygląda klasycznie, ale dzięki zakrzywieniom ramy zyskuje dizajnerskiego sznytu. Wojciech Błaszczyk zaprojektował kilka wersji kolorystycznych, każda będzie dobrze wyglądać w eklektycznym wnętrzu. Projekt powstał we współpracy z Mariną Lewandowską.

Więcej na oficjalnej stronie: www.sednostudio.com

Profil Instagram sedno.studio: instagram.com/sedno.studio

zdjęcia: Sedno Studio

źródło: współpraca reklamowa

Czytaj też: Meble | Polscy projektanci | Drewno | Detal | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły