Galeria Przypływ, fot. Ola Mac

Sztuka współczesna w sercu Gdyni. Otwarcie galerii Przypływ

Przypływ to nowa inicjatywa, która powstała w modernistycznym mieszkaniu zlokalizowanym w gdyńskim Bankowcu przy ulicy 3 Maja. Galeria będzie domem dla artystów i artystek sztuki współczesnej. Oficjalne otwarcie odbędzie się 13 czerwca br., inauguracji towarzyszyć będzie wystawa ON AIR.

Przypływ to niezależna przestrzeń, która powstała z myślą o autentycznym przeżywaniu – bez pośpiechu, w atmosferze otwartości i refleksji.

W epoce bezcielesnego internetu pragniemy być na żywo i zanurzyć się w ludzkim doświadczeniu. Chcemy aby wśród szybko zmieniających się realiów społecznych i technologicznych, sztuka pozostawała  miejscem do dialogu oraz była pretekstem do bycia uważnym na to co nas otacza. Kreujemy doświadczenia w realnej przestrzeni, tu i teraz, umożliwiając spotkanie ze sztuką i z drugim człowiekiem, wymianę myśli, dyskusję i ścieranie się różnych idei – tłumaczą założyciele galerii.

Inicjatorami Przypływu są Maciej Głogowski i Kacper Kowalski, których celem było stworzenie przestrzeni, w której możliwe będzie promowanie sztuki współczesnej jako narzędzia do lepszego rozumienia świata i ludzi. Ich ambicją jest integracja środowiska artystycznego, nie tylko Trójmiasta.

Sama galeria znajduje się w sercu Gdyni, ikonie modernizmu, Bankowcu. Wejście prowadzi przez  charakterystyczną, obłą klatką schodową z duszą. W ponad 100-metrowym mieszkaniu z okresu międzywojennego zachowany został oryginalny układ a także detale wykończeniowe.

Charakterystyczna przestrzeń jest oparciem dla galeryjnego życia.

~

Podczas inauguracji działalności galerii zaprezentowana zostanie wystawa fotografii Kacper Kowalski ON AIR. Otwarcie będzie miało miejsce już 13 czerwca w godzinach 18:00 – 21:00; ekspozycja potrwa do 6 października. Fotograf od dwudziestu ośmiu lat dokumentuje zmieniający się krajobraz z perspektywy lotu ptaka. W pracach można odnaleźć ideę Przypływu – zmian, które w nas zachodzą poprzez zmianę perspektywy, skali, rytmu, czasu.


Kacper Kowalski, z wykształcenia architekt, łączy w swoich pracach analizę pejzaży z formą abstrakcyjnych, harmonijnych kompozycji. Jego zdjęcia to nie tylko dokumentacja krajobrazu, ale przede wszystkim emocje, wrażenia i refleksje rodzące się podczas samotnych lotów. Prace Kowalskiego przypominają mapy, szkice pełne warstwowych informacji o świecie, często przedstawiając abstrakcyjny, choć prawdziwy obraz rzeczywistości.

Wystawa ON AIR to zaproszenie do refleksji nad naszym otoczeniem i jego przemianami. Każda fotografia to opowieść, która prowokuje do zadawania pytań i szukania nowych spojrzeń na otaczający nas świat. Kowalski mówi: “Interesuje mnie bardziej to, co czuję, gdy patrzę, niż to, co widzę i wiem o świecie. Szukam wrażenia, które pozostaje w mojej wyobraźni, gdy już nie patrzę. To mój rytuał.”

Wspólnie zanurzmy się w przypływie ludzkich doświadczeń i inspiracji, odkrywając nowe perspektywy.

~

wystawa Kacper Kowalski ON AIR

kuratorka Agata Abramowicz

13.06 – 06.10.2024

wernisaż 13.06, godz. 18:00 – 21:00

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Gdynia | Sztuka | Kultura | Wydarzenia  | Muzeum | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły