Sztuka z kostki Bauma. To praca Malwiny Konopackiej i Jacka Walesiaka

Instalacja powstała w Gdyni ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design. To ostatnia praca, która powstała w ramach tego wydarzenia. Jej twórcami są Malwina Konopacka i Jacek Walesiak, którzy pokazali, że sztuka z kostki Bauma i plastiku z recyklingu może zdobić miasto.

Na początku był tylko pomysł, aby stworzyć abstrakcyjną kompozycję, która będzie składać się z powtarzalnych elementów. Dzieło miało powstać z materiałów z recyklingu. Wybór padł na plastik oraz kostki Bauma.

Osobom urodzonym w latach 80. plastik kojarzy się z kapitalizmem i estetycznym przepychem lat 90. Do tego nawiązuje praca, która znajduje się na ścianie przy ulicy Surmana w Gdyni. Twórcy stworzyli dekorację z powtarzalnych elementów. Wspomniany plastik został poddany obróbce termicznej, dzięki której nadano mu nową formę.

Kształtem pojedynczego modułu artyści nawiązali do kostki Bauma – która tak jak plastik kiedyś zasypujący Polskę wzdłuż i wszerz, wydała się im ciekawa w formie. Powszechnie znienawidzony materiał – tutaj został zastosowany jako modularny element tworzący nową jakość wizualną – informuje Traffic Design.

O tym, że kostka Bauma miała duży wpływ na estetykę i krajobraz Polski świadczy chociażby krój pisma Behaton autorstwa Zofii Soboty.


Oprócz dużego dzieła Malwina Konopacka i Jacek Walesiak stworzyli dwie pojedyncze prace. Wszystkie zestawione razem przywodzą na myśl koniec lat 80. i stanowią swego rodzaju symbol dawnych lat. Więcej projektów zrealizowanych dzięki Traffic Design znajdziecie w naszych wcześniejszych artykułach klikając TUTAJ.

fot. Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Gdynia | Ciekawostki | Detal | Miasto | whiteMAD na Instagramie