Szukasz egzotyki? Przytul się do drzewa! Nowy mural ozdobił Jeżyce w Poznaniu

Nowy mural powstał na ścianie kamienicy na skrzyżowaniu ulic Wawrzyniaka i Słowackiego w Poznaniu. Mural wykonał zespół MUR•ALL Studio – Dominik Dziedzina i Krzysztof Gruszczyński, a zaprojektowała go ilustratorka Dorota Piechocińska.

Kamienica przy ulicy Wawrzyniaka 14 należy do poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Powstały tam mural jest ekologiczny – pokryty został farbą, która oczyszcza powietrze.

Dzieło przedstawia postać, która przytula się do drzewa. Autorzy chcieli w ten sposób pokazać, że ważne jest dbanie o naturę oraz wspólnotę z nią. Drzewa produkują tlen, którym oddychamy oraz posiadają właściwości pozytywnie wpływające na jakość naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Grafika powstała dla przypomnienia, że mimo iż jesteśmy na co dzień zwierzętami miejskimi, nierzadko otoczonymi głównie betonem, nie zapomnieli o tym, że bliskość natury i dbanie o nią jest nam niezbędne do przetrwania i zachowania równowagi psychiczno- fizycznej. Nieprzypadkowo na środku muralu jest drzewo – byłoby wspaniale gdyby środowisko zajmowało centralne, specjalne miejsce w życiu każdego człowieka, była naszym prawdziwym domem, a nie tylko gościem. Cieszy mnie, że projekt realizowany jest akurat w dzielnicy Jeżyce, gdyż jako fyrtel nie możemy się pochwalić szczególną ilością zieleni, która jest tu na wagę złota. W tym miejscu gorąco zachęcam do podpisywania petycji pod zachowaniem drzew na ul. 28 grudnia w Poznaniu! Obowiązkowo projekt zdobią jerzyki, które osiedlając się pod gzymsami i attykami wpisane są w fyrtlowy krajobraz – mówi ilustratorka Dorota Piechocińśka.


Co ciekawe, malując mural zamalowano też skrzynkę instalacji elektrycznej, która zyskała ciemnozielony kolor i wtapia się w “leśny” krajobraz. Tematyka dzieła luźno nawiązuje do napisu “Szukasz egzotyki? Przytul się do drzewa!”, który przez lata znajdował się na pobliskim murze.

Realizatorem projektu jest Fundacja Feed Your Head oraz MUR•ALL Studio.Zadanie jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Mural zrealizowany został w ramach konkursu ogłoszonego przez Województwo Wielkopolskie.

źródło: Poznań | Murale | Sztuka | Kultura | Kamienica | whiteMAD na Instagramie

Czytaj też: Murall Studio