To chyba jeden z najładniejszych wieżowców na świecie. Przedstawiamy Victoria Tower.

Wieżowiec Victoria Tower stanął na obrzeżach Sztokholmu, przy drodze łączącej centrum miasta z lotniskiem. Wysokość budynku to prawie 118 metrów. Obiekt jest częścią biurowego kompleksu Kista IT office park. Swoim wyglądem ma nawiązywać do profilu działających tam firm z branży nowych technologii.

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Wingårdh Arkitektkontor AB (Gert Wingårdh i Karolina Keyzer). Nawiązanie do nowoczesnych technologii projektanci wyrazili w elewacji. Ta mimo swej dynamiki sprawia wrażenie skromnej i eleganckiej. Elewację stanowią trójkątne płyty wykonane z kolorowanego metalu. Zostały one zamocowane na przemian z taflami szkła tak by stworzyć dość nieregularny wzór.

W sumie Victoria Tower ma 34 piętra. W najniższej części wieży ulokowano salę konferencyjną oraz restaurację. Na kolejnych 22 piętrach znalazły się pokoje hotelowe. Wyższe kondygnacje zajmują biura. Te ostatnie zostały efektownie wyróżnione poprzez wysunięcie kilku pięter z bocznych linii budynku.

Na samym szczycie wieżowca znalazł się “sky bar”, który podobno oferuje niezapomniane widoki. To może być prawda ponieważ Victoria Tower to jeden z najwyższych budynków szwedzkiej stolicy. (ka)