Szykownik

Szykownik. Wielofunkcyjna toaletka od absolwentki gdańskiej ASP.

Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury i Wzornictwa. Dyplom (czerwiec 2019) w Pracowni Projektowania Mebla pod okiem prof. Haliny Koścukiewicz i dr. Filipa Ludki. Stypendystka programu Erasmus + w Hochschule Mainz w Monguncji w Niemczech. Realizuje się zawodowo jako projektantka mebli i konstruktorka. Wykonuje ręcznie prototypy swoich projektów skupiając się na doświadczeniach płynących z obcowania z użytymi materiałami oraz powstającą formą. Laureatka nagród i wyróżnień z dziedziny architektury wnętrz i fotografii. Pasjonuje się fotografią portretową i podróżniczą. 

Szykownik jest zestawem mebli składającym się z toaletki, stołka i kamerdynera, który ma za zadanie asystować w czynności „szykowania się”. Zainspirowany żyjącymi w pośpiechu kobietami z mojego otoczenia powstał on jako dowód na tezę, że toaletka jest meblem nieaktualnym i wymagającym odświeżenia. Głównym założeniem pracy było więc zaprojektowanie kobiecego zestawu mebli, który odpowiada na potrzeby i wymagania współczesnych aktywnych kobiet.

Proces szykowania się można podzielić na 3 etapy: zabiegi kosmetyczne (przebiegające w łazience), wykonywanie makijażu oraz dobieranie stroju. Z obserwacji wynika, że kobiety wykonują 2 rodzaje makijażu: dzienny – wykonywany zazwyczaj w pośpiechu w pozycji stojącej i wieczorowy, który nakładany jest na siedząco. Okazuje się też, że ze względu na jakość produktów i dbałość o środowisko naturalne, kobiety świadomie redukują ilość kosmetyków używanych w tym procesie. Co ważne szykowanie się jest często jedynym momentem w ciągu dnia tych kobiet, mogą zwolnić, skupić się na sobie i zrelaksować.

Zaprojektowana toaletka posiada blat na wysokości umożliwiającej malowanie się w pozycji stojącej oraz okrągłe lustro. Wielkość blatu została zredukowana a stelaż został wykonany ze stalowych rurek, dzięki czemu mebel nie dominuje wnętrza i nie traci na lekkości. Uzupełnieniem toaletki jest trójnożny stołek, który umożliwia podparcie się w trakcie wykonywania makijażu wieczorowego. Kamerdyner inspirowany sylwetką lokaja pozwala zaplanować stylizację i zapobiega gnieceniu się ubrań.

Szykownik jest dowodem na to, że uważne projektowanie może pozwolić toaletce na powrót do kobiecych sypialni jak stały element ich wystroju. Niezbędne do tego jest jednak rozważne projektowanie, które świadomie odpowiada na kobiece potrzeby.

Magdalena Karpińska może pochwalić się sporymi osiągnięciami. Wśród najważniejszych wymienić można zakwalifikowanie do finału najlepszych dyplomów projektowych na Akademii Sztuk Pięknych w Katwicach 2019 za pracę magisterską: “Szykownik. Świadomy rytuał piękna” oraz finał konkursu prac dyplomowych absolwentów uczelni artystyczno- projektowych FONT nie czcionka. Szykownik został również doceniony na konkursie Dyplomy ASP – Architektura i Wzornictwo 2019 organizowanym przez PPNT Gdynia/Centrum Designu, ASP w Gdańsku .

Czytaj też: Gadżety | Meble | Ciekawostki | Polscy projektanci | Portfolio | Gdańsk

źródło: Materiały prasowe / Biuro Promocji Uczelni Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku