Szymon Keller zaprojektował apartament w Barcelonie

Apartament w Barcelonie. Zaprojektował go polski architekt Szymon Keller

Szymon Keller to młody polski architekt, który właśnie zaprojektował elegancki apartament w Barcelonie o nazwie Waves House. Nietuzinkowe wnętrze powstało w dzielnicy Eixample przy ulicy  Carrer de Valencia. Zastane wnętrze wymagało gruntownego remontu, co z jednej strony wymagało sporych nakładów pracy, lecz z drugiej: umożliwiło pełne zrealizowanie wizji, która powstała w wyniku konsultacji architekta z właścicielami.

Pierwotny stan mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych było w fatalnym stanie. Nierówna podłoga, krzywe ściany, czy zniszczony sufit to tylko część problemów. Najtrudniejszym zadaniem okazała się zmiana układu pomieszczeń, który w momencie remontu tworzył klaustrofobiczne odczucia potęgowane brakiem dostępu do światła słonecznego.

“Wyzwaniem było ożywienie tego mieszkania i przekształcenie go w świeże i odważne miejsce – takie jak sami właściciele. Konieczne było wzmocnienie płyty podłogowej i dachu, zamontowanie nowych dźwigarów i wyrównanie ścian oraz zamontowanie nowych okien.” – mówi Szymon Keller

W celu uzyskania tego efektu, architekt postanowił zredukować ilość pokoi, tworząc większą, wspólną przestrzeń.“Po wejściu znajdziesz się w otwartej przestrzeni, zintegrowanej otwartą kuchnią, która przechodzi do salonu widokiem na ulicę. W ten sposób stworzyliśmy unikalną przestrzeń, która płynie we wszystkich kierunkach” – dodaje Keller Główną ideą przy projektowaniu atmosfery wnętrza było znalezienie równowagi pomiędzy ciepłymi nawiązaniami do Morza Śródziemnego, a odważnym współczesnym designem. Udało się to dzięki elementom, takim jak imitacje fal morza powstałe dzięki zastosowania obłości i organicznych kształtów. Przykładem mogą być narożniki mieszkania, które zostały celowo zakrzywione, aby dawać poczucie znajdowania się we wnętrzu statku. Co więcej, meble, dekoracje, czy prywatne akcesoria wydają się być umieszczone w sposób naturalny, jakby zostały wyrzucone na ląd przez fale.

Krzywizny znalazły się również w łazience. Przestrzeń zamknięta między dwoma, symetrycznymi łukami, zapraszają do poczucia relaksu izolacji. Zakrzywione narożniki łazienki obejmują wannę na środku, wzmacniając poczucie prywatnej intymności.

“Wykończenia i odcienie tego apartamentu wzmacniają wizję nostalgii za latem, zachodem słońca na plaży nad morzem. Wszystkie ściany, łącznie ze sklepieniami katalońskimi, są pokryte piaszczystą sztukaterią. Odcienie sztukaterii łączą się lekką lastrykową podłogą, zbudowaną z małych kamieni przypominającą żwir plażowy. Przestrzeń łączy w sobie różne ciepłe odcienie i różne tekstury.” – dodaje Szymon Keller

Wykończenie w satynowo-miedzianych barwach, emituje ciepłe światło, które podkreśla odcienie sztukaterii wraz z malowanymi szafkami i ościeżnicami z terakoty. Dopełnieniem są białe marmurowe płyty z żyłkami w kolorze ziemi, a także chropowatość tkanin, naturalne płótno zasłon w połączeniu sofą i bawełną w kolorze tytoniu.

Największy kontrast można znaleźć w łazience. Niebiesko-zielona ceramika, która przypomina odcienie wody morskiej. Dzięki tym samym odcieniom zieleni na suficie wykończonej w corianie umywalce, stanowi niezwykłe przejście między pomieszczeniami.

“W strefie nocnej, gdzie znajduje się sypialnia, również znajdują się ciepłe odcień sztukaterii wraz z lakierowanymi drzwiami szafy w garderobie, które kontrastują z głębszymi kolorami terakoty i przywołują na myśl widok zachodu słońcaSzafki nocne są wbudowane w ścianę, pomalowane na głęboki kolor, który pasuje do dużego zagłówka w kształcie fali, z tapicerką kolorze ziemiAtmosferę każdego pomieszczenia wzmacnia oświetlenie, które pozwala na podkreślenie pewnych akcentów.  – kontynuuje Keller

O architekcie: 
Szymon Keller – uzyskał dyplom podwójnego magistra architektury wnętrz wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2014 roku mieszka w Barcelonie. Doświadczenie zdobywał prestiżowych pracowniach w Barcelonie, Warszawie i SztokholmieZawsze porusza się pomiędzy architekturą sztuką wizualnąW swojej karierze brał udział w wielu zawodach, od prywatnych, intymnych wnętrz po projektowanie dla gastronomii i handlu, aż do projektowania wnętrz hoteliWspółpracował przy dużych międzynarodowych projektach, tym w wiodących sieciach hotelowych, takich jak Hyatt Regency, Marriott, Waldorf Astoria i Hilton“Moim celem jest kierowanie się wyrafinowanym wzornictwem, autentycznymi materiałami, a jednocześnie ciepłą poetycką atmosferą. Łączę elementy współczesne detalami rzemieślniczymi.” – mówi Szymon Keller

Czytaj też: Barcelona | Wnętrza | Hiszpania | Architektura | Apartament | Architektura w Polsce

 

źródło: Szymon Keller / https://www.instagram.com/szymonkeller/
zdjęcia: Marina Denisova / https://www.instagram.com/_marinadenisova_/