Taboret “W Zgodzie” z naturą. Wyrzucony po prostu zniknie

Taboret “W Zgodzie” to projekt, który przygotowała Joanna Włoszczuk, absolwentka kierunku Projektowanie mebla na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Taboret w całości powstał z naturalnych materiałów.

To element pracy dyplomowej magisterskiej. Projekt “W Zgodzie” to taboret, który wykonany został ręcznie z wykorzystaniem naturalnych materiałów. W ten sposób ogranicza zużycie zasobów planety.

Taboret jej projektu powstał też “w zgodzie” z użytkownikiem, tworząc jednostkowy obiekt wykonany specjalnie na jego zamówienie. Po to, aby stworzyć relację między użytkownikiem a przedmiotem. Gdyby taki produkt powstał w fabryce, mógłby długo zalegać na półkach, zanim znalazłby właściciela.

Siedzisko wykonane zostało ręcznie z forniru. Projektantka pokazała, ze fornir w prostym procesie realizacyjnym może stać się surowcem wytrzymałym, który bez problemu poradzi sobie z obciążenie. Siedzisko jej projektu wykonane jest z trzech warstw forniru brzozowego sklejonych klejem glutynowym.


Wypracowałam metodę uprzestrzennienia okleiny, korzystając z wiedzy rzemieślników i inspirując się dawnymi metodami obróbki tego materiału. Formowanie odbywa się za pomocą dłoni, po to by wyczuć możliwości i ograniczenia forniru – tłumaczy projektantka.

Joanna Włoszczuk uwielbia sięgać po niekonwencjonalne rozwiązania. Jest miłośniczką pracy z materiałami, tradycyjnego rzemiosła i natury. Jej fascynacja drewnem rozpoczęła się już w Liceum Plastycznym na specjalizacji Snycerstwo. W projektowaniu kieruje się prostotą. Inspirują ją mechanizmy zaczerpnięte z natury. Projektantka przywiązuje wagę do ograniczenia konsumpcjonizmu i ekologicznego trybu życia.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Portfolio | whiteMAD na Instagramie

źródło: Joanna Włoszczuk