Tadeusz Wenda ma swój mural! To on zaprojektował port w Gdyni

Tadeusz Wenda był inżynierem i budowniczym gdyńskiego portu. Właśnie odsłonięto mural, który przypomina jego historię. W ten sposób mieszkańcy Gdyni chcą przypomnieć, jak bardzo przyczynił się do rozwoju miasta.

Cały 2021 rok ogłoszony został Rokiem Tadeusza Wendy. Z tej okazji w Gdyni organizowane są wydarzenia przypominające postać inżyniera. Jedną z nich było odsłonięcie muralu z portretem budowniczego. Mural można oglądać na fasadzie budynku przy ulicy Władysława IV 11.

Inżynier Tadeusz Wenda to postać ciągle nieopowiedziana, wcale nie tak szeroko znana, szczególnie młodemu pokoleniu. To również fantastyczny życiorys, który nadaje się na hollywoodzki film i wielka osobowość, która sprawiła, że miasto, w którym tak dobrze się czujemy, powstało. Dlatego zaprezentowanie inżyniera w taki sposób w Roku Wendy jest bardzo trafionym pomysłem. Szczególnie, że wpisuje się to nie tylko w gdyńską, modernistyczną estetykę, ale także w estetykę, która jest bliska młodym ludziom i pozwoli poznać im tę postać – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Powierzchnia ściennego malowidła to około 210 metrów kwadratowych. Prace nad nim trwały kilka miesięcy. Koncepcję opracował artysta Krzysztof Iwański we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni.

Data odsłonięcia muralu nie jest przypadkowa. 23 września 1922 roku sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni. Mija zatem 99 lat od tego wydarzenia. Władze Portu Gdynia partycypowały w realizacji tego przedsięwzięcia. Podobnie jak organizatorzy Forum Gospodarki Morskiej.

Tadeusz Wenda


Tadeusz Wenda nie tylko wskazał miejsce, w którym powstanie port, ale także zaprojektował i nadzorował jego budowę. Stworzył dzieło, które przyczyniło się do rozwoju gospodarczego kraju oraz rozwinięcia żeglugi i handlu zamorskiego. Od 1921 roku Wenda stał na czele zespołu ludzi budujących gdyński port.

Port był dumą i chlubą nie tylko rządzących, ale całego społeczeństwa II Rzeczypospolitej. Specyficzne okoliczności i warunki, jakie zaistniały w odrodzonym po I wojnie światowej państwie, spowodowały, że uwaga Polaków musiała się skupić na inwestycjach morskich. Budowa portu dawała szansę na pracę i samorealizację ogromnej grupie przedstawicieli inteligencji technicznej, specjalistów z różnych dziedzin, ale i zwykłych robotników. Miasto, które tu wyrosło, stało się symbolem nowoczesności, przedsiębiorczości i rozwoju II Rzeczypospolitej.

Czytaj też: Murale | Gdynia| Sztuka | Blok | whiteMAD na Instagramie

fot. Magdalena Czernek, źródło: UM Gdynia

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły