Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowego akademika Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego projekt przygotowali architekci z biura DEDECO.

Obiekt zlokalizowany zostanie na terenie kampusu Morasko w północnej części miasta. W sumie zaoferuje 160 pokoi jednoosobowych, 120 pokoi dwuosobowych, z których każdy będzie miał łazienkę i aneks kuchenny. Docelowo mieszkać ma w nim 400 studentów.

Akademik zaprojektowali architekci z warszawskiej pracowni DEDECO. Budynek powstanie tuż obok gmachu Wydziału Historycznego UAM, w sąsiedztwie Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii. Akademik będzie mieć pięć pięter. Cztery z nich to część mieszkalna. Na najniższym poziomie architekci zaplanowali powstanie części wspólnych i usługowych. Projekt przewiduje, że powstanie tutaj stołówka, klub studencki, przedszkole dwuoddziałowe, sklep spożywczy i siłownia.

W sumie w konkursie rywalizowało 17 projektów (jeden z nich opisywaliśmy wczoraj tutaj, to projekt, który zdobył wyróżnienie, przygotował go zespół AKPB Architekci). Jury zwracało uwagę na aspekty urbanistyczno-architektoniczne, funkcjonalność i ekonomię. Autorzy zwycięskiego projektu przedstawili je najlepiej. Według ich projektu akademik zmieni się w niemal samowystarczalne miasteczko. Studenci będą się integrować już od holu wejściowego. Na dziedzińcu powstanie zielony ogród, w którym będą mogli spędzać wolny czas lub przygotowywać się do zajęć.

Władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu szacują, że koszt budowy akademika wyniesie 48 mln zł. Jego budowa ma zakończyć się w 2021 r.

źródło: DEDECO