Tak będzie wyglądać Plac Czerwonych Gitar w Gdańsku

Plac Czerwonych Gitar w Gdańsku będzie atrakcyjną przestrzenią dla mieszkańców. Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt koncepcyjny miejsca. W konkursie wygrała propozycja architektów z pracowni Saneccy.

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna autorstwa pracowni Saneccy zakłada budowę funkcjonalnego placu, który kładzie nacisk na wypoczynek mieszkańców. W projekcie znalazły się symboliczne nawiązania do patronów placu.

Co ciekawe, architekci musieli spełnić wymóg uwzględnienia torowiska tramwajowego w ciągu ulicy Klonowej. Istotna była też dostępność dla osób z niepełnosprawnościami oraz spójność z sąsiednimi zabudowaniami. Wybierając zwycięski projekt jury zwracało uwagę na innowacyjność rozwiązań proekologicznych i proklimatycznych oraz realność i ekonomikę projektowanych rozwiązań ze szczególnym uwzględnieniem trwałości zastosowanych elementów i kosztów eksploatacji.

Wszystko to i wiele innych kwestii należało uwzględnić w proponowanej koncepcji tak, by po modernizacji Plac stał się miejscem reprezentacyjnym dla Górnego Wrzeszcza, gdzie mieszkańcy i turyści będą chcieli zatrzymać się na dłużej – czytamy na stronie miasta gdansk.pl.

Koncepcja pracowni Saneccy zakłada budowę wielofunkcyjnego placu, otwartego na mieszkańców. Projektanci chcieli, by plac stał się przestrzenią sprzyjającą refleksji nad muzyką i dźwiękiem. Nawiązanie do patronów można dostrzec w kształcie elementów małej architektury. Siedziska przypominają ławki amfiteatru, a nasadzenia mają być utrzymane w czerwonej kolorystyce.

Kluczowym aspektem koncepcji jest jej otwartość i elastyczność, dająca możliwość realizowania różnych scenariuszy wykorzystujących centralną przestrzeń placu (np. targi, koncerty, festyny, stragany w okresach świątecznych, parady, zawody sportowe, lodowiska, wystawy, pokazy mody itd.) – piszą autorzy zwycięskiej koncepcji.

W południowo-wschodniej części placu autorzy zaplanowali powstanie strefy relaksu i wypoczynku – kameralne wnętrze wygrodzone różnej wysokości zielenią dającej namiastkę parku o naturalnym leśnym charakterze, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku. Natomiast przestrzeń ul. Klonowej planują przeznaczyć na funkcje handlowo-usługowej z możliwością wypoczynku w zieleni.

Na wizualizacjach wzrok przyciąga trejaż, który będzie pełnić funkcję wysokiego ogrodu deszczowego. Projekt zakłada, że konstrukcja będzie pokryta pnączami winorośli, której liście jesienią będą mieć czerwony kolor.

Instalacja wykorzystuje proces transpiracji pary wodnej. Dzięki przemyślanej formie tworzącej efekt kominowy, zjawisko jest intensyfikowane. Konstrukcja składa się z piętnastu symbolicznych płyt, nawiązujących do statystyki dyskografii gigantów bigbitu – czytamy na stronie gdańsk.pl.


Dzięki konkursowi uzyskaliśmy spójną, wielopłaszczyznową i niezwykle interesującą koncepcję – ocenia Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

Konkurs ogłoszony został przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni na początku października i obejmował obszar od skrzyżowania ulic Lendziona i Dmowskiego, poprzez ulicę Klonową, gdzie obecnie znajdują się parking, plac przy Cristalu, fragment przy al.. Grunwaldzkiej do granicy Parku de Gaulle’a i charakterystyczna fontanna z ptasim motywem.

W sumie do konkursu wpłynęło 13 projektów zarówno od polskich jak i zagranicznych architektów. Komisji konkursowej składającej się z ekspertów z zakresu architektury, przedstawicieli: Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, Biura Rozwoju Gdańska, Biura Architekta Miasta, Zarządu Transportu Miejskiego i Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przewodniczył prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański – prodziekan ds. nauki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Eksperci zasiadający w komisji omówili i szczegółowo przeanalizowali każdą pracę. Jednogłośnie zdecydowano o przyznaniu I i II nagrody oraz wyróżnienia

Pierwszą nagrodę w kwocie 38 tys. zł przyznano krakowskiej pracowni Saneccy Sp. z o.o. Drugą nagrodę w wysokości 27 tys. zł zdobył zespół projektowy z Gliwic, w składzie: Michał Stangel, Agata Goleśna, Michał Gałuszka, Patryk Prychodko, Krzysztof Rostański. Wyróżnienie i 5 tys. zł otrzymał trójmiejski zespół – Ewa Ostrowicka, Anna Kamińska, Szymon Kulikowski, Paulina Kwiatkowska, Tomasz Marek.

źródło: UM Gdańsk

Czytaj też: Gdańsk | Miasto | Place, Skwery, Parki  | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie