Tak będzie wyglądać Polski Pawilon na Expo 2025 Osaka, Kansai

Podczas Wystawy Światowej EXPO 2025 Polskę będzie reprezentować budynek zaprojektowany przez Alicję Kubicką i Borja Martineza. Wybór koncepcji został wyłoniony w konkursie architektonicznym, zorganizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) we współpracy z SARP.

Do finału “Konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Pawilonu Polski” trafiło pięć koncepcji, które przygotowały pracownie: ATI – Piotr Trębacz, Wiktor Gago, Łukasz Pałczyński; MFRMGR; architekci Alicja Kubicka i Borja Martinez; Nizio Design International oraz Medusa Group. Wspomniane projekty opisywaliśmy w artykule TUTAJ. Wyboru najlepszej dokonało jury w składzie:

  • Marek Dunikowski – architekt, Przewodniczący Sądu Konkursowego, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP);
  • Marcin Pawłowski – architekt, Sędzia Referent, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP);
  • Tsutomu Nozaki – architekt, Sędzia, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP);
  • Oskar Derych – Sędzia ze strony Organizatora;
  • Aleksandra Tomczyk – Sędzia ze strony Organizatora;
  • Marta Szczygieł – Sędzia ze strony Organizatora;
  • Magdaleny Skarżyńska – Sędzia ze strony Organizatora.

Autorzy zwycięskiej pracy zostali zaproszeni do dalszych rozmów o współpracy nad finalnym projektem. Eksperci ocenili też możliwość realizacji koncepcji w specyficznych warunkach japońskich – projektowany obiekt musi być odporny na skutki trzęsienia ziemi. Znaczenie przy wyborze miała również zgodność idei projektów z koncepcją programową polskiej obecności w Osace i jej hasłem przewodnim „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość.” („Poland. Heritage that drives the future”). Najbardziej kompleksowa i spełniająca założenia projektowe organizatorów okazała się być koncepcja autorstwa Alicji Kubickiej i Borji Martineza.

Projekt odzwierciedla hasło przewodnie obecności Polski poprzez oryginalną architekturę z przyciągającą uwagę, wyrazistą fasadą, zbudowaną w oparciu o tradycyjną japońską technikę łączenia drewna. Jestem przekonany, że współpraca z autorami koncepcji zaowocuje wypracowaniem innowacyjnego i atrakcyjnego wizualnie Pawilonu, który będzie godnie reprezentował Polskę w Osace – mówi Minister Grzegorz Piechowiak – Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej EXPO 2025.

Koncepcja duetu architektów zakłada budowę pawilonu o zaokrąglonych ścianach, które promieniście rozchodzą się od centrum, przypominając spiralę. W jaki sposób ta geometria reprezentuje dla architektów polskość? – Granice terytorium Polski nie stoją na przeszkodzie, aby nowatorskie idee rozprzestrzeniały się daleko, wpływając na odległe obszary, oraz by zdobyta za granicą wiedza powracała do grawitacyjnego środka naszego narodu – tłumaczą architekci. W ten sposób zaprojektowali pięć ramion, które pomieszczą poszczególne funkcje obiektu.


Elewacja obiektu miałaby zostać zbudowana z drewna z wykorzystaniem modułowych elementów. Architekci uznają, że drewno jest budulcem przyszłości. Pawilon cechować ma zastosowanie proekologicznych rozwiązań, w tym inteligentny system nocnej wentylacji oraz wymiana powietrza z odzyskiem energii.

Koncepcja bardzo dobrze odpowiada na trudne warunki wynikające z położenia działki i całego terenu EXPO. Z obliczeń konstrukcyjnych wynika, że dzięki wewnętrznej stabilności zakrzywionych ścian, które nadają sztywność we wszystkich kierunkach, projekt doskonale zachowuje się w obliczu obciążenia wiatrem i trzęsień ziemi – dodaje Wicekomisarz Sekcji Polskiej Wystawy Światowej EXPO 2025, Eliza Klonowska-Siwak.

Alicja Kubicka i Borja Martinez rozpoczęli wspólną pracę w 2018 roku w światowej sławy japońskiej pracowni Kengo Kuma & Associates. W ciągu 5 lat spędzonych w tym studiu pracowali przy wielu międzynarodowych projektach, takich jak m.in. Muzeum Sztuk Tradycyjnych Maroka w Casablance, Centrum Wystawowym w Strasburgu czy Muzeum HC Andersena w Odense w Danii. Obecnie łączą tworzenie własnych projektów ze współpracą z różnymi paryskimi pracowniami (Archi5, Wilmotte & Associés).

Za przygotowanie obecności Polski na EXPO 2025 Osaka, Kansai odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Expo 2025 Osaka, Kansai rozpocznie się 13 kwietnia 2025 i potrwa do 13 października 2025 roku. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem “Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia” (“Designing Future Society for Our Lives”). Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział 150 krajów i 25 organizacji międzynarodowych.

Czy i tym razem Pawilon Polski na EXPO odniesie sukces jak podczas poprzedniego wydarzenia w Dubaju? Wtedy pawilon reprezentujący nasz kraj zdobył nagrodę za najładniejszy spośród kilkuset pawilonów. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

źródło: Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Czytaj też: Japonia | Ciekawostki | Architektura w Polsce | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły