Tak będzie wyglądać przebudowany Stadion Szyca w Poznaniu

Poznaliśmy wyniki konkursu, dzięki któremu Stadion Szyca w Poznaniu radykalnie zmieni swoje oblicze. Pierwsze miejsce zdobyła koncepcja autorstwa Studio Fikus z Gliwic. Według propozycji architektów stadion i teren wokół niego zmieni się w strefę zieleni Parku Wilda, ze strefami do uprawiania sportu i rekreacji.

Decyzję podjął sąd konkursowy pod przewodnictwem architektki krajobrazu Izabeli Małachowskiej-Coqui. Przebudowany zostanie obszar położony pomiędzy ulicami Królowej Jadwigi, Droga Dębińska, o. M. Żelazka i Dolna Wilda.

Oczekiwaliśmy od uczestników rewolucyjnego podejścia. Chcieliśmy, żeby projektanci przedstawili nam wizję tego, jak ten teren może zostać zagospodarowany. Jako jurorzy chcieliśmy zobaczyć, jak projektanci poradzą sobie z przyrodą, która tam się rozwijała. Istotny był też temat wody, zielono-błękitnej infrastruktury, jak również podejście do istniejącej zabudowy – mówi Izabela Małachowska-Coqui, przewodnicząca sądu konkursowego.

Autorami zwycięskiej koncepcji są Michał Fikus, Anna Fikus-Wójcik, Magdalena Andrzejczuk i Magdalena Kujawa, którzy na co dzień pracują w Gliwicach w Studio Fikus. Jury doceniło czytelny układ kompozycyjny z wyraźnie zaznaczonymi osiami północ-południe oraz wschód- zachód, podkreślającymi centralną lokalizację stadionu. Ekspertom spodobało się też połączenie stadionu z doliną Warty od strony wschodniej oraz ciąg zieleni, który biegnie w kierunku parku im. Jana Pawłą II. Warto zaznaczyć, że architekci przewidują zachowanie istniejącej zieleni, która zostanie po prostu uzupełniona no nowe nasadzenia. Pracę wyróżnia usytuowanie miejsca upamiętnienia ofiar obozu pracy dla żydów zlokalizowane na pomoście na płycie stadionu oraz kompozycja wnętrza płyty stadionu o charakterze kontemplacyjnym.


Projektanci założyli, że na obszarze objętym konkursem powstanie Park Wilda. Zielonym sercem całej koncepcji jest wnętrze stadionu Szyca. Ma to być tzw. strefa rekreacji biernej i kontemplacji przyrody. To tam będzie znajdować się strefa ciszy, czyli miejsce, które dzięki naturalnemu odizolowaniu tego terenu od reszty otoczenia, ma skłaniać do refleksji i podziwiania natury.

Projekt zakłada stworzenie na płycie stadionu niewielkiego akwenu pełniącego rolę zbiornika retencyjnego porośniętego roślinnością wodną i nadwodną. Będzie on stanowić atrakcyjne siedlisko dla zwierząt, co może zwiększyć bioróżnorodność na tym terenie. W sąsiedztwie zbiornika i wejścia wschodniego projektanci zlokalizowali także ogród deszczowy.

Na większości płyty stadionu główną formą zieleni ma być łąka kwietna. Przez nią i zbiornik retencyjny ma wić się drewniana kładka spacerowa dostępna od wejścia wschodniego i południowego. Wzdłuż niej zlokalizowane mogą zostać podesty, trybuny i miejsce ekspozycji pomnika upamiętniającego ofiary obozu pracy dla żydów. Od strony wejścia południowego zaplanowano polanę rekreacyjną, gdzie będzie można odpocząć, poczytać książkę czy poleżeć na trawie.

Tak stadion wygląda obecnie:

Od strony ul. Dolna Wilda zwycięzcy konkursu zakładają utworzenie strefy reprezentacyjnej wraz z szeroką aleją lipową będącą kontynuacją istniejących skwerów: Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz Hoffmanna. W centralnym fragmencie alei, pod zadaszeniami, zaproponowano miejsca na organizację lokalnych festynów lub targowisk. Z kolei na koronie wału stadionu projektanci przewidzieli ścieżkę widokową dostępną z 4 par schodów zlokalizowanych na zewnętrznej skarpie oraz z pawilonu z windą od strony zachodniej i pochylni od strony południowej.

Przebudowany teren ma przyciągać mieszkańców. Wokół wału stadionu powstanie wielofunkcyjna strefa rekreacji czynnej. Będzie tu można biegać i jeździć na rowerze.

Przebudowane zostaną też tereny Akademii Wychowania Fizycznego. Na tym obszarze “Studio Fikus” proponuje uzupełnienie istniejącej zabudowy zespołem budynków wielofunkcyjnych – m.in. akademikami z usługami oraz boiskami otwartymi, wraz z parkingiem podziemnym.

W sumie organizatorzy konkursu otrzymali aż 77 projektów. Oprócz I nagrody wynoszącej 100 tys. zł dla “Studia Fikus” z Gliwic sąd konkursowy przyznał także II miejsce i 25 tys. zł dla “dziękuję studio” z Warszawyoraz III miejsce z nagrodą wynoszącą 15 tys. zł dla “Pracowni Autorskiej i Biura Prawnego H.J. Buszkiewicz” z Poznania. Ponadto wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do drugiego etapu mieli zagwarantowaną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Do finału konkursu zakwalifikowały się także pracownie: “Telekom Projekt” oraz “Naive i J. Lipnicka”.

źródło: UM Poznań (www.poznan.pl)

Czytaj też: Poznań | Sport | Place, Skwery, Parki  | Miasto | whiteMAD na Instagramie