Tak będzie wyglądać teren dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

Rewitalizacja terenu Stoczni Cesarskiej 
to unikalny projekt obejmujący obszar 
16 hektarów w samym sercu Młodego Miasta 
w Gdańsku. Przedstawiamy projekt autorstwa pracowni BBGK Architekci, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie planu zagospodarowania terenu dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

Polscy architekci przygotowali projekt wspólnie z biurami: Henning Larsen z Danii oraz A2P2 architecture & planning z Gdańska. Powstały projekt pokonał 16 pracowni, w tym holenderskie biuro MVRDV, które zaprojektowało biurowiec Bałtyk w Poznaniu, a w gdańskim konkursie zdobyło drugie miejsce.

Projekt zakłada ochronę i ekspozycję najcenniejszych historycznych budynków postoczniowych z równoczesnym przystosowaniem ich do nowych funkcji oraz budowę nowych, atrakcyjnych obiektów 
o różnorodnym przeznaczeniu. Taki sposób zagospodarowania pozwoli podkreślić wyjątkową historię tego miejsca, uzupełniając 
ją o nową jakość przestrzenno-architektoniczną.

Oddalony o zaledwie dziesięć minut drogi od Dworca Głównego i piętnaście minut od Głównego Miasta teren ma szansę stać się obszarem miejskim z szeroką gamą nowych funkcji, takich jak: mieszkania, powierzchnie biurowe, sklepy, restauracje, instytucje kulturalne czy hotele. Wszystko to w wyjątkowej scenerii atrakcyjnych przestrzeni publicznych i szerokich promenad nadbrzeżnych.

Projekt przewiduje rozwój społeczeństwa integracyjnego oraz rozbudowaną ofertę mieszkaniową – od przystępnych kwater, przez mieszkania miejskie o średnich cenach, do ekskluzywnych apartamentów nadwodnych. Nowe sąsiedztwo sprawi, że na terenie Młodego Miasta będą mogły zamieszkać osoby reprezentujące cały przekrój społeczeństwa pod względem wieku i stylu życia.

Stocznia Cesarska, dzięki swojej unikalnej historii, niepowtarzalnemu otoczeniu oraz sąsiedztwu wody, ma szansę stać się jednym 
z najbardziej atrakcyjnych miejsc na mapie Gdańska.

Młode Miasto to projekt rewitalizacji około 50 hektarów terenów poprzemysłowych w Gdańsku. Jest on obecnie jednym z największych projektów rewitalizacji waterfrontowych w Europie. W samym sercu Gdańska, w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego Głównego Miasta, powstanie nowa dzielnica, która wprowadzi wachlarz nowych funkcji: mieszkalnych, biurowych, handlowych i kulturalnych.

źródło: materiały prasowe