Tak działa Uchwała Krajobrazowa Gdańska. Nowe szyldy dają przykład

Uchwała Krajobrazowa Gdańska weszła w życie 2 kwietnia 2018 roku. Właściciele sklepów i lokal usługowych mieli dwa lata, aby dostosować wygląd swoich witryn i szyldów do nowych regulacji. Sprawdzamy, jak wyglądają nowe szyldy tamtejszych przedsiębiorców. Efekt pozytywnie zaskakuje.

O zmianach w przestrzeni publicznej Gdańska pod kątem reklamy wielkopowierzchniowej i banerów pisaliśmy już wielokrotnie. Dla 90 proc. nośników wolnostojących i większości umieszczonych na fasadach budynków dostosowanie do przepisów oznaczało po prostu likwidację. Z szyldami jest inaczej – reklama działalności w miejscu jej prowadzenia niezmiennie przysługuje każdemu przedsiębiorcy – ale powinna być zgodna z obowiązującymi w Gdańsku wymogami.

Urzędnicy w Gdańsku przygotowali nawet specjalny poradnik “Szyld gdański”, w którym zebrali podpowiedzi dla przedsiębiorców i konkretne wskazówki, jak zaprojektować szyld, który będzie zgodny z przepisami. Z poradnika można dowiedzieć się, że każdy lokal posiadający bezpośrednie wejście lub witrynę od ulicy ma prawo do jednego szyldu równoległego umieszczonego w polu szyldowym nad witryną oraz szyldu semaforowego, a w przypadku lokalu narożnego (jeśli obie strony mają witryny) do jeszcze jednego szyldu równoległego albo semaforowego; preferowane są litery bez tła o grubości do 15 cm i wysokości maks. 70 cm, dowolnego kroju i koloru – one po prostu “mogą więcej”. Litery można też po prostu namalować (to najtańsza opcja). Mile widziane są neony, wszystkie rodzaje szyldów mogą być doświetlone/podświetlone światłem jednobarwnym i stałym – migotanie i pulsowanie są niedopuszczalne, a źródło światła musi być ukryte.


Wielu ludzi zarzuca nam, że fundujemy im powrót do szarzyzny PRL, że chcielibyśmy, żeby wszystkie szyldy były takie same. Myślę, że ten krótki przegląd pokazuje, że jest inaczej – szyldem można podkreślić charakter prowadzonej działalności i się wyróżnić – mówi Marta Nenycz-Galbierz z Działu Użytkowania Przestrzeni Publicznej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Niżej publikujemy galerię nowych szyldów, które są przykładem tego, jak Uchwała Krajobrazowa Gdańska działa w praktyce.

Czytaj też: Gdańsk | Ciekawostki | Elewacja | Witryna Sklepowa | whiteMAD na Instagramie

fot. Piotr Wittman, źródło: UM Gdańsk