ARCHITEKTURA

Tak działa uchwała krajobrazowa w Sopocie. Z miasta znikają pstrokate szyldy

Uchwała krajobrazowa działa w Sopocie od 2018 roku. Dzięki niej udało się usunąć wiele wielkoformatowych, nielegalnych reklamy i poprawić estetykę istniejących. Urzędnicy pokazali przykłady kolejnych zmian.

Dokument, który umożliwia lokalnym władzom walkę z nielegalnymi reklamami został przyjęty we wrześniu 2015 roku. Dzięki uchwale krajobrazowej gminy mogą uchwalać własne przepisy, które regulują zasady i warunki umieszczania nośników reklamowych. Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do określonych warunków mogą liczyć się z karami finansowymi.

Mandaty za nielegalne reklamy i szpetne szyldy to ostateczność. W pierwszej kolejności urzędnicy dają możliwość przedsiębiorcom zmian ich reklam i bannerów, aby były zgodne z zapisami uchwały. W tym celu samorządy opracowują katalogi dobrych praktyk, w których zebrane są przykłady reklam i banerów, które nie będą budzić estetycznych wątpliwości.

Sopot jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które określiły zasady umieszczania banerów w przestrzeni publicznej. Od 2018 roku udało się usunąć wiele wielkoformatowych siatek bannerowych, billboardów i szyldów. Celem jest ujednolicenie nośników reklamowych, aby nie raziły intensywnymi kolorami czy dużym formatem.

W ciągu ponad czterech lat w Sopocie usunięto ponad 1300 nośników, a tylko w 2023 roku usunięto lub zmieniono na spójne wizualnie 26 nośników reklamowych. W minionych tygodniach zniknęły reklamy z budynków, płotów i balkonu na ulicach Sobieskiego, Ogrodowej, Chopina, Królowej Jadwigi, Bema i Haffnera.

Podczas wizji w terenie sprawdzamy, gdzie pojawiły się nowe nośniki reklamowe i czy są one zgodne z wymaganiami uchwały krajobrazowej. Obecnie zajmujemy się głównie poprawkami estetyki szyldów. Jest kilka reklam, nad którymi pracujemy od dłuższego czasu, ale jesteśmy na dobrej drodze do ich polubownego usunięcia lub zamiany. Sukces sopockiej uchwały krajobrazowej to efekt dobrej współpracy z przedsiębiorcami, wspólnotami mieszkaniowymi, mieszkańcami i agencjami reklamowymi – mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Trzymamy kciuki, że podobne, konsekwentne działanie w trosce o jakość przestrzeni publicznej uda się przeprowadzić w innych, również mniejszych miastach w Polsce. Do tej pory skuteczną walkę z reklamami udało się przeprowadzić w Krakowie (czytaj TUTAJ), Poznaniu (czytaj TUTAJ), czy Gdańsku (czytaj TUTAJ).

źródło: UM Sopot

Czytaj też: Sopot | Miasto | Ciekawostki | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Nowy kampus ASP we Wrocławiu. To budynki przyjazne środowisku

Nowy kampus ASP we Wrocławiu zaprojektowali SRDK Architekci Studio Śródka. To koncepcyjny projekt, który stanowi…

27 maja 2023

Okrąglak w Rybniku wpisany do rejestru zabytków!

Decyzję podjął Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Okrąglak w Rybniku jest przykładem modernistycznej architektury…

27 maja 2023

Rezerwat Lasy Sopockie. Tak miasto chce ochronić cenną zieleń w mieście!

Rezerwat Lasy Sopockie ma być sposobem na ochronę cennej zieleni w mieście. Pomysł wynika z…

26 maja 2023

Polskie projektantki stworzyły pływający ogród. Oto „Arka Gai”

Pływający ogród „Arka Gai” zaprojektowały architektka krajobrazu dr Aleksandra Gierko z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej…

26 maja 2023

Pozwala obniżyć stres. Projekt „Odetchnij” Zuzanny Mażul

Konkurs Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe organizuje Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W tym…

26 maja 2023

Nowy plac Teatralny w Warszawie coraz bliżej. Ruszyły konsultacje!

Nadchodzą duże zmiany dla stołecznych placów, które najbardziej wymagają interwencji i rewitalizacji. Urząd m. st.…

26 maja 2023

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej