Tak Gdynia dba o zabytki: historyczne oświetlenie jest jak nowe

Miasto Gdynia dba o modernistyczne zabytki, w ramach prac odnowiono oświetlenie w historycznych budynkach. Pokazujemy kilka przykładów udanych renowacji.

Gdynia była jednym z najnowocześniejszych miast w Polsce. Elektryfikacja miasta nastąpiła w latach 1924-1925. Nowoczesne oświetlenie elektryczne wprowadzone w okresie międzywojennym otworzyło zupełnie nowe możliwości rozświetlania wnętrz, wejść do budynków oraz przestrzeni otwartych.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce działało kilka firm produkujących oprawy oświetleniowe. Wśród nich można wymienić Zakłady Elektrotechniczne Bracia Borkowscy oraz Fabrykę Żyrandoli Elektrycznych A. Marciniak. Napisy świadczące o produkcji można znaleźć na historycznych oprawach oświetleniowych.

Renowacją cennych elementów oświetlenia zajmuje się Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Eksperci zwracają uwagę na różnorodność lamp występujących w Gdyni. Ówcześnie montowane elementy oświetlające miały różne formy plastyczne. W latach 20. XX wieku stosowano jeszcze eleganckie oprawy oświetleniowe w stylu art déco. Kilka lat później w budynkach modernistycznych zaczęły pojawiać się oprawy prostsze i bardziej dyskretne. Wszystkie są przykładem genialnego designu i świadectwem nowoczesnych rozwiązań technicznych o artystycznej i funkcjonalnej wartości.

gdynia oświetlenie


Rodzaje opraw oświetleniowych były stylistyczne powiązanie z przestrzenią wnętrza lub architekturą budynku, stanowiąc ich znakomite dopełnienie. W budynkach modernistycznych niejednokrotnie lokalizowano je w strukturze budynku tj. w specjalnie do tego przeznaczonych wnękach i niszach konstrukcji – czytamy w komentarzu Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni.

Montowane przed wojną oświetlenie stanowiło formę dopełnienia architektury budynków. Ówczesne projekty architektoniczne charakteryzowały się tym, że architekci projektowali budynki od “a do zet”, dbając o każdy detal projektu. Dlatego tak ważne jest, by maksymalnie długo przetrwały w oryginalnej formie.

Czytaj też: Modernizm | Gdynia | Zabytek | Ciekawostki

fot. Biuro MKZ i Bartłomiej Ponikiewski, źródło: UM Gdynia