Tak mieszkają Czesi. Zaglądamy do “leśnej willi”

Dom znajduje się w Czechach. Zaprojektowali go architekci z pracowni Mjölk. Czesi, którzy w nim mieszkają uwielbiają modernizm i bliskość natury.

Budynek zlokalizowany został na działce pod Pragą, w bliskim sąsiedztwie lasu. Z tego powodu architekci określają go mianem “leśnej willi”. Dom jest dość duży. Jego powierzchnia wynosi 322 m kw. W budynku zamieszkała młoda rodzina, która chciała, aby ich dom w maksymalnym stopniu wykorzystał pobliskie drzewa.

Nasz klient wybrał niesamowitą lokalizację, w środku lasu i bardzo starej willi, w której kiedyś mieszkali pracownicy tartaku – mówią autorzy projektu.

To właśnie bezpośrednie otoczenie było największą inspiracją dla architektów. Opływowy kształt nadano budynkowi dlatego, żeby uniknąć wycinki drzew i wpisać się w przestrzenie między nimi. W ten sposób Czesi zyskali parterowy budynek, który zdaje się nie wywyższać, ale przyjemnie koresponduje z zielonym otoczeniem. Dodatkowo okna zostały umieszczone w taki sposób, aby kadrować najbardziej atrakcyjne widoki, przy zachowaniu poczucia prywatności domowników.


Wprawdzie nie widać tego z zewnątrz, ale w środku powstały dwa samodzielne mieszkania. Jedno jest mniejsze i powstało dla gości. Drugie zajmują właściciele budynku. Całość spięta została charakterystycznym dachem o opływowych kształtach.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Minimalizm | Zieleń

zdjęcia: Jakub Skokan oraz Martin Tůma ze studio BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły