Echo – mobilne miejsce spotkań

Tak można wyjść do ludzi! Echo – mobilne miejsce spotkań z mieszkańcami

Warszawska pracownia Miejskie Materie stworzyła wózek, który stał się mobilnym punktem spotkań, rozmów i interakcji. Echo, bo tak się nazywa, ułatwia przemieszczanie się po mieście w poszukiwaniu kontaktu z mieszkańcami. Przydatny jest zwłaszcza w procesie konsultacji społecznych, o czym mogą przekonać się ostatnio mieszkańcy Krakowa.

Echo to pomocnik podczas prowadzenia konsultacji, zbierania opinii oraz pomysłów. Jako pierwsi mogli przekonać się o tym mieszkańcy Warszawy, dla której w 2019 roku stworzyliśmy prototypowy wózek. Pozwala na łatwe prezentowanie gotowych rozwiązań, ale jest także świetnym miejscem do dyskusji – mówi Kacper Kunicki z Miejskich Materii i jak dodaje, od tego czasu projekt jest rozwijany, a o walorach Echa przekonują się kolejne miasta. – Szczególnie bliskie są nam instytucje działające lokalnie, których misją jest integrowanie mieszkańców i inicjowanie działań kulturalnych oraz społecznych – podkreśla Kunicki.


 

W ostatnim czasie do grona miast korzystających z mobilnego wózka dołączył Kraków, który wykorzystuje go między innymi podczas konsultacji społecznych w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji w Krakowie (więcej na ich temat można przeczytać na stronie krakowskiej rewitalizacji). – W trakcie rozpoczętych właśnie konsultacji chcemy poznać opinie mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych na temat planowanych granic obszarów. Bardzo pomaga nam w tym wózek Echo, który jest nie tylko dobrze widoczny w przestrzeni miejskiej, ale też zwraca uwagę przechodniów, którzy chętniej zatrzymują się i rozmawiają. Daje nam to również możliwość rozmów na temat innych działań rewitalizacyjnych, które prowadzimy w danej okolicy. Dzięki temu docieramy także do osób, które niekoniecznie korzystają z internetu, a chętnie korzystałyby z naszych propozycji. Echo będzie nas wspierało również przy realizacji działań w ramach powstającego Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 – mówi Katarzyna Marchewczyk, kierowniczka referatu ds. rewitalizacji w Wydziale ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa.

 

Oprócz Warszawy i Krakowa z wózka korzystają już także instytucje z Wrocławia, Poznania czy Jastrzębia-Zdroju. Jest on przydatny jednak nie tylko w spotkaniach konsultacyjnych. Bibliotekom pozwala na dotarcie do mieszkańców ze swoją ofertą i pomysłami na nowe aktywności. – Z powodzeniem może pełnić rolę przenośnej biblioteki czy zaplecza do prowadzenia outdoorowych warsztatów. W swoim wnętrzu mieści potrzebne przedmioty, przybory, pomoce – mówi Aga Renes z warszawskiej pracowni i jak podkreśla, wózek jest kompaktowy, dlatego łatwo można go złożyć i włożyć do bagażnika.

Pierwszy prototyp wózka powstał w 2018 roku roku siłami Agi Renes, Kacpra Kunickiego i Krzysztofa Renesa. W 2020 roku w składzie Aga Renes i Kacper Kunicki utworzono studio Miejskie Materie i pod tą nazwą kontynuowany jest projekt. Więcej informacji można znaleźć w mediach społecznościowych.

Kim są Aga Renes i Kacper Kunicki?

Aga zdobywała doświadczenie w Studiu Ganszyniec, gdzie projektowała dla takich marek jak Ikea czy Profim. Kacper rozwijał własną działalność w zakresie projektowania produktu, mebli i wnętrz. Oboje są zwycięzcami konkursu ElleDecoration Młodzi na Start w latach 2018 i 2019. Są finalistami i uczestnikami wielu konkursów i wystaw.

Z czego składa się Echo?

  • tablica magnetyczna do zapisywania myśli, szkicowania, umieszczania informacji,
  • dwie pojemne szuflady i schowek, gdzie można włożyć niezbędne materiały,
  • duży rozkładany blat, który można wykorzystać jako stolik lub obszar roboczy,
  • cztery koła, które zawiozą Echo w dowolne miejsce.

Przestrzeń robocza:

Echo oferuje dużo przestrzeni roboczej – blat główny, dwa blaty rozkładane i tablicę magnetyczną 70x100cm. Wysokość blatów pozwala na wygodne wypełnienie dokumentu, ankiety lub zaprezentowanie makiety. Zintegrowana kieszonka zapewnia miejsce do przechowywania drobnych przedmiotów takich jak długopisy czy ulotki.

Przechowywanie:

Dwie pojemne szuflady oraz duża przestrzeń w dolnym module pozwalają na przewiezienie niezbędnych materiałów w wybrane miejsce. Kieszonka zintegrowana z blatem świetnie sprawdzi się na przechowywanie mniejszych rzeczy, które warto mieć pod ręką.

Modułowość:

Dzięki modułowej budowie bez problemu można przewieźć Echo w małym samochodzie osobowym. Konstrukcja dzieli się na trzy główne elementy: moduł górny, moduł dolny i tablicę magnetyczną. W razie potrzeby można także odpiąć koła. Złożenie i rozłożenia Echa trwa dosłownie chwilę i nie wymaga posiadania żadnych narzędzi.

Mobilność:

Duże, pompowane koła pozwalają na komfortową jazdę w każdych warunkach. Krawężnik, rampa wózkowa, czy nierówny teren pobliskiego parku nie stanowią dla Echa większego problemu. Ciasne zakręty, windy czy podróż autobusem miejskim – tutaj z pomocą przychodzą skrętne koła przednie.

Personalizacja:

Każde Echo jest inne, oferujemy możliwość personalizacji mobilnego punktu tak, aby idealnie odpowiadał potrzebom instytucji. 

 

Tekst: Tomasz Kobylański

Zdjęcia: materiały Miejskich Materii

Zobacz również: Ciekawostki | Meble miejskie | Polscy projektanci | Logo | Identyfikacja wizualna