fot. Boston Dynamics

Tak robot Atlas od Boston Dynamics pomaga w budowie [WIDEO]

To nowy robot w portfolio firmy Boston Dynamics. Atlas, bo takie nosi imię, tym razem pomaga człowiekowi na placu budowy. Sprawnie porusza się pomiędzy przeszkodami i nawet pozwala sobie na pełne gracji fikołki!

Możliwości technologiczne firmy Boston Dynamics znamy od lat. To właśnie ta firma odpowiada za stworzenie robota poruszającego się na czterech nogach, który przypomina psa. BigDog potrafi udźwignąć towar o wadze do 150 kg i z łatwością porusza się po trudnym terenie. Taki robot mógłby pomagać żołnierzom podczas wykonywania misji. Ich ostatnie badania poświęcone są rozwojowi robota Atlas. Robot jest systematycznie ulepszany, nauczył się już tańczyć i potrafi uprawiać parkour.

Na ostatnim wideo zobaczyć można Atlasa w formie pomocnika na budowie. Robot podnosi przedmioty i dostarcza go człowiekowi znajdującemu się na platformie. Co ciekawe, robot samodzielnie wymyślił, jak odnaleźć się w przestrzeni i pokonać przeszkody, by dostarczyć przedmioty człowiekowi.

By osiągnąć taki efekt naukowcy Boston Dynamic musieli przeprowadzić mnóstwo badań. Twórcy chcieli, by robot pewnie wchodził w interakcję z obiektami, które go otaczają i robił to, zachowując precyzję ruchów. Atlas musi więc rozpoznawać obiekty, znać ich właściwości, wiedzieć, jakie są rozmiary przedmiotu i jego waga. To wszystko przy uwzględnieniu praw fizyki.

fot. Boston Dynamics

W autonomicznym podejmowaniu decyzji robotowi pomaga system czujników. To swego rodzaju kamery, które jednak nie działają jak oczy. Pozwalają one zrozumieć właściwości fizyczne przedmiotów, oszacować rozmiar, kolor i odległość.

Przed ekspertami Boston Dynamic jest jeszcze wiele pracy. Atlas widziany na wideo dobrze wiedział, jak wygląda pomieszczenie, w którym pracuje. Do jego pamięci wgrano dokładny plan, który przypomina mapę.

źródło: Boston Dynamics

Czytaj też: Technologia | Ciekawostki | Stany Zjednoczone | whiteMAD na Instagramie

fot. Boston Dynamics