Tak wygląda najlepiej zaprojektowana przestrzeń publiczna w Polsce

“Wspólny dziedziniec” znajduje się przy ulicy Saperskiej 30 w Poznaniu. Miejsce zaprojektował Paweł Grobelny, który w czerwcu zdobył nagrodę w konkursie Polska Architektura XXL. Zrealizowany projekt to najlepiej zaprojektowana przestrzeń publiczna w Polsce.

O projektach Pawła Grobelnego pisaliśmy już wielokrotnie. W ostatniej edycji konkursu Polska Architektura XXL projektant zdobył nagrodę w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych. Decyzję o zwycięstwie podjęli internauci, głosujący w ankiecie.

Projekt wspólnego dziedzińca powstał dla belgijskiego dewelopera – firmy OKRE. Paweł Grobelny zaprojektował zieleń na osiedlu mieszkalnym “Saperska 30”. Wspólny dziedziniec stanowi przestrzeń dla rekreacji i odpoczynku. Pojawiły się tam meble, które umożliwiają wygodną pracę przy komputerze. Projekt oparty został na labiryncie ścieżek, naturalnych materiałach i starannie dobranej roślinności. Poszczególne zaprojektowane meble i zabawki zostały zatopione w wysokich trawach, tak aby stworzyć intymne strefy użytkowania. Mieszkańcy mają do dyspozycji kilka rodzajów drewnianych mebli, zaprojektowanych specjalnie dla tego miejsca, na których mogą spotkać się z sąsiadami czy przyjaciółmi.

Przy projektowaniu terenów wspólnych na SAPERSKIEJ 30 myślałem o różnych użytkownikach, którzy mogą się tutaj spotkać. To przestrzeń atrakcyjna zarówno dla osób młodych z dziećmi, dla samych dzieci w różnym wieku jak i dla osób starszych. Poszczególne meble i zabawki zostały zatopione w wysokich trawach, tak aby stworzyć intymne strefy Różnego rodzaju ławki, platformy, stoliki umożliwiają spędzanie czasu w większych i mniejszych grupach. Bardzo ważne było stworzenie na tyle atrakcyjnej przestrzeni wspólnej, aby mieszkańcy potrafili się z nią identyfikować. Tak, aby ta przestrzeń dawała im oddech i zachęcała ich do wyjścia, kiedy będą ją obserwować ze swoich balkonów i okien – tłumaczy Paweł Grobelny.


Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe i mieszkalne. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Defense oraz przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu.

Paweł Grobelny – projektant, kurator wystaw i wykładowca. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Był stypendystą Rządu Francuskiego w Paryżu, programu ”Casa de Velazquez” w Madrycie, programu  ”Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz programu ”Residency Unlimited” w Nowym Jorku. Laureat międzynarodowych nagród m.in. LVMH Moet Hennessy – Louis Vuitton, Tremplins Meuble Paris oraz Rado Star France 2013 przyznanej podczas Paris Design Week. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Designu w Monachium i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Projektuje dla przemysłu jak i kolekcje autorskie, często na zamówienie instytucji kulturalnych i galerii. Jego prace można było oglądać między innymi podczas Vienna Design Week, Paris Design Week, Tokyo Design Week oraz Seoul Design Olympiad. Szczególnie interesują go projekty dla przestrzeni miejskich, które realizowane są dla konkretnych lokalizacji z poszanowaniem otaczającego kontekstu. Jest autorem mebli miejskich między innymi w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju, ogrodzie Albertine w Brukseli oraz w Paryżu.

Oprócz projektowania zajmuje się projektami kuratorskimi. Jest współkuratorem cyklu wystaw ”Unpolished. Young Design from Poland” oraz ”Polished Up. Design from Poland” popularyzujących polski dizajn poza granicami kraju. Wystawy przygotowane przez Pawła Grobelnego prezentowane były między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie, Muzeum Designu w Kolonii, Muzeum Designu w Helsinkach, w Korea Foundation w Seulu oraz w Centrum Architektury w Paryżu.

źródło: UM Poznań, Paweł Grobelny (pawelgrobelny.com)

Czytaj też: Poznań | Architektura w Polsce | Drewno | Meble miejskie | Ciekawostki | WhiteMAD na Instagramie