Tak wygląda najlepszy nowy budynek w Poznaniu. Wyniki konkursu im. Jana Baptysty Quadro

W Poznaniu przyznano nagrodę im. Jana Baptysty Quadro. To konkurs, w którym nagradzane są najlepsze architektoniczne realizacje ostatniego roku. Główną nagrodę otrzymali architekci z pracowni NMS Architekci.

Zespół NMS Architekci otrzymał główną nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za projekt nadbudowy i przebudowy oficyny przy ul. 3 Maja 49C w Poznaniu. To budynek, który znajduje się w centrum, od zachodniej strony przylega do Teatru Polskiego a od strony południowej zamyka pierzeję teatralną.

Uzasadniając przyznanie nagrody właśnie tej realizacji Jury podkreśliło, że budowa była zwieńczeniem kilkuletnich starań inwestorów związanych z rewitalizacją kameralnego wnętrza urbanistycznego. Zniszczone w czasie wojny, odbudowane w ułomnej formie i zeszpecone powojennymi dobudowami, garażami i barakami jak wiele innych podwórek w Poznaniu. Realizacja biura NMS Architekci udowadnia, że można sensownie zagospodarować trudną przestrzeń.

Efekt prac architektów pokazał jeden z kierunków i pomysłów na skuteczną rewitalizację śródmieścia Poznania poprzez przebudowę zaniedbanych i niedofinansowanych poznańskich oficyn i podwórek na kameralne, zielone wnętrza zwiększające komfort życia mieszkańców i podnoszące jakość tej części miasta.

Pracownia NMS Architekci została założona w 2007 roku w Poznaniu przez architektów Natalię i Mikołaja Stępniów. Zespół aktualnie liczy 12 projektantów i 4 grafików/modelarzy.

Dziękujemy za docenienie naszej realizacji, to ogromne wyróżnienie. To projekt bardzo osobisty, poprzedzony latami trudnych przygotowań, w powodzenie którego mało kto wierzył, a czasem i sami mieliśmy wątpliwości. Na tym podwórku przed wojną mój dziadek otworzył swoją piekarnię-cukiernię, zdobywając nią serca i podniebienia poznaniaków. Po wojnie rodzinną firmę prowadziła jego żona, po latach docenił ją sam Stanisław Barańczak. Piekarnia nie przetrwała jednak czasów Polski Ludowej, ale nam pozostał ogromny sentyment do tego miejsca. Droga do dzisiejszego sukcesu była kręta i wyboista, i nie mogłaby się udać bez doskonałej współpracy z Miastem Poznaniem. Dziękuję za odwagę w podejmowaniu trudnych decyzji – mówiła architekt Natalia Stępień.

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro przyznawana jest raz do roku. Otrzymuje ją najlepszy zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny na terenie miasta Poznania, który został oddany do użytku w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Zwycięzców wybiera jury złożone ze specjalistów i przedstawicieli organizatorów. Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A. i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu.

Oficyna przy ul. 3 Maja 49C w Poznaniu, projekt: NMS Architekci

W tym roku do nagrody zgłoszono 24 realizacje, nominowanych zostało sześć najlepszych. Są to: budynek mieszkalny wielorodzinny położony przy ul. Ks. Jakuba Wujka i M. Niedziałkowskiego (projekt: Litoborski+Marciniak, Biuro Architektoniczne sp. z o.o), zespół budynków biurowych Pixel przy ul. Grunwaldzkiej (projekt: pracownia JEMS Architekci), budynek mieszkalny wielorodzinny położony przy ul. Sokoła 3 (projekt: Ultra Architects sp. z o. o), pawilon, Ogród Szeląg, ul. Ugory (projekt: Pracownia Wierciński-Studio) oraz osiedle Botaniczna, zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Zofii Nałkowskiej (projekt: Pracownia Architektoniczna Insomia).

zdjęcia: Tomasz Hejna