fot. Przemysław Turlej

Tak wygląda najpiękniejszy budynek Poznania 2016 roku!

Właśnie poznaliśmy laureatów Nagrody Jana Baptysty Quadro za najlepszą architektoniczną realizację 2016 r. w Poznaniu. Zwyciężyli architekci z pracowni Ultra Architects, za projekt biurowca przy ul. Za Bramką.

Nagrodę wręczył zastępca prezydenta Poznania – Maciej Wudarski, który tłumaczył, że budynek zyskał poparcie Jury za atrakcyjną, pozbawioną kompleksów i współczesną formę architektoniczną.

Mieliśmy wiele dobrze zrealizowanych projektów, ostatecznie wybraliśmy budynek przy ul. Za Bramką. Doceniliśmy go również za jego komplementarność, gdzie oprócz biur pojawia się wielokondygnacyjny garaż, zaś w parterze budynku wykreowano przestrzeń usług, która ożywiła martwą dotąd ulicę – powiedział prezydent Maciej Wudarski.

Według kapituły, istotną kwestią jest także przestrzeń publiczna, utworzona pomiędzy biurowcem a świeżo odrestaurowaną siedzibą Poznańskiego Centrum Świadczeń. Jest to niewielki zaułek z zaaranżowaną zielenią oraz z oryginalną małą architekturą.

Tym samym, oprócz nowych miejsc pracy, poprawiła się estetyka przestrzeni miejskiej oraz zachowano miejsce przyjazne dla przyrody – dodał prezydent Maciej Wudarski.

Wyróżnienie dla Ultra Architects pokazuje, w jakim kierunku miasto chce podążać. Kapituła podkreśla, że liczy się zarówno dobrze zorganizowana przestrzeń, jak również wartościowa architektura. Wszystko to jest oceniane przez mieszkańców, jak i turystów odwiedzających stolicę Wielkopolski.

źródło: poznan.pl

Projektując go kierowaliśmy się zasadą, żeby przede wszystkim nie szkodzić otoczeniu i rzeczywiście w taki sposób go tworzyliśmy. Od strony ulicy jest prosta fasada, natomiast od tyłu stworzony jest tak, aby wpuścić jak najwięcej światła. Myślę, że ta forma budowli, a także towarzysząca jej  zieleń to taki “nowy język architektury”. Uzupełniamy teraz puste miejsca w miastach i musimy się wpasować tak, aby nie niszczyć istniejących już budowli. Budynek spełnia te wymagania, tworzy nową jakość – stwierdził Marcin Kościuch, jeden z architektów pracowni Ultra Architects.

W tym roku po raz pierwszy zmieniono charakter gali nagrody. Oprócz zwycięzcy, wyróżniony i omówiony został projekt Evergreen 365 oraz projekt budynku przy ul. Poznańskiej 3. Do głównego wyróżnienia pretendowała również przebudowa i rewitalizacja Uniwersytetu Artystycznego.

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro to wyróżnienie Prezydenta Poznania, która corocznie przyznawana jest za szczególne i wartościowe dokonania twórcze w zakresie architektury oraz kształtowania przestrzeni i klimatu miasta na terenie Poznania. O zwycięzcy zeszłorocznej edycji pisaliśmy tutaj.

źródło: materiały prasowe, poznan.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły