Tak zmieni się centrum Warszawy. Start inwestycji Towarowa 22

Miejski kwartał w śródmieściu zaprojektowało biuro architektoniczne BIG Architects. Towarowa 22 w Warszawie będzie jak nowa dzielnica.

Projekt Towarowej 22 powstał w wyniku pogłębionej analizy historycznych i urbanistycznych aspektów tej części Warszawy. Biuro BIG proponuje, aby powstały tutaj nowe budynki, które ułożone zostaną na siatce przypominającą piesze ulice historycznej Warszawy. Towarowa 22 ma tętnić życiem, dlatego w parterze znajdzie się wiele powierzchni do handlu i usług. Wyżej powstaną mieszkania i przestrzenie biurowce, zaś sercem całej inwestycji będzie park. 

Towarowa 22 będzie także adresem dla kultury. Siedzibę ulokuje tu jeden z warszawskich teatrów, a także jedyne w Polsce kino festiwalowe, zaprojektowane na potrzeby premier czy innych dużych wydarzeń kulturalnych. Żeby sprostać historii miejsca, architekci BIG chcą wkomponować modernistyczny pawilon Domu Słowa Polskiego do sieci połączonych ogrodów i przestrzeni publicznej.

Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy. Chcemy stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość. Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni – mówi Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.


Centralną częścią nowej Towarowej 22 będzie odtworzony plac Kazimierza Wielkiego. Ozdobi go wyremontowany pawilon Domu Słowa Polskiego z charakterystycznymi świetlikami i spiralnymi klatkami schodowymi, które są przykładem świetnej, modernistycznej architektury lat 50. Wokół placu powstaną budynki o różnej wysokości i funkcjach. Koncepcja architektów BIG zakłada również stworzenie sieci pieszych uliczek, dzięki którym projekt połączy się z resztą miasta. Najbardziej imponująca będzie odtworzona ulica Wronia: przykryta szklanym dachem, stanie się przestrzenią otwartą dla przechodniów, wypełnioną knajpkami i restauracjami. 

BIG Architects to uznana w świecie pracownia architektoniczna założona przez Bjarke Ingelsa. Jest znana z nowatorskich i spektakularnych projektów, które realizowane są na całym świecie: od Ameryki Północnej, przez Zachodnią Europę, po Azję. Do jej najbardziej znanych projektów zaliczają się m.in. budynek Lego House w duńskim Billund, VIA 57 West i 2 World Trade Center w Nowym Jorku, Europa City w Paryżu, siedziby Google w Kalifornii i Londynie czy 8 House i park Superkilen w Kopenhadze. Do tej listy dołącza pierwszy projekt w Europie Środkowo-Wschodniej: miejski kwartał pomiędzy ulicami Towarową, Pańską i Miedzianą w Warszawie. Właścicielami projektu Towarowa 22 są EPP i Echo Investment. 

wiz. BIG Architects