Tak zmieni się Stara Rzeźnia w Poznaniu. Oto nowe wizualizacje!

Stara Rzeźnia to zabytkowa przestrzeń po dawnych zakładach przemysłowych w Poznaniu. Opuszczone od lat miejsce wkrótce odżyje. Inwestycję zrealizuje Vastint Poland.

Historia Starej Rzeźni w Poznaniu sięga 1900 roku. Ceglany kompleks powstał dla zakładów mięsnych i w ostatnich latach był znany głównie z tego, że czasami organizowano w nim wydarzenia kulturalne oraz w wybrane dni odbywał się targ staroci. Wkrótce ta zamknięta przestrzeń odżyje i będzie mógł z niej korzystać każdy. Vastint Poland wybuduje tu budynki mieszkalne, biurowce z lokalami usługowymi, handlowymi i gastronomicznymi. W sumie cały kompleks będzie liczyć prawie 80 tysięcy m kw.

Koncepcję zmian zaprezentowano podczas konferencji prasowej we wtorek 13 września. To efekt wielomiesięcznej pracy zespołów architektów pod kierunkiem Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK, a także rezultat współpracy w władzami miasta i architektem miejskim. W pracach kluczowy jest też udział Miejski Konserwator Zabytków, dzięki czemu historyczna zabudowa zostanie dokładnie odnowiona. Stara Rzeźnia w nowej odsłonie będzie nowoczesnym kwartałem, w którym historia przeplata się ze współczesnością. Zagospodarowanie terenu z szacunkiem odnosi się do starej tkanki i ma ją uwypuklić – stąd przemyślany układ budynków i ciągów komunikacyjnych, które będą kadrować atrakcyjne widoki.

Zdajemy sobie sprawę, że ta inwestycja ma olbrzymie znaczenie dla Poznania, tym bardziej zależało nam na wyeksponowaniu cennej architektury postindustrialnej i zbudowaniu harmonijnego sąsiedztwa z zabytkowym otoczeniem: starym miastem i Wzgórzem św. Wojciecha ze skałką oraz cmentarzem zasłużonych wielkopolan, jak również z mającym powstać w tej okolicy Muzeum Powstania Wielkopolskiego i rekreacyjnymi terenami Cytadeli – mówi Roger Anderson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Odrestaurowane budynki przemysłowe będą kontrastować z nowoczesną architekturą. Dzięki różnorodności funkcji, skali inwestycji i jej lokalizacji powstanie tętniąca życiem przestrzeń, sprzyjająca integracji.

Architekci z pracowni JSK zaproponowali stworzenie centralnego placu, który otoczony jest historyczną zabudową zaprojektowaną przez Felixa Moritza. W całości zachowane zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, zostaną z pietyzmem odrestaurowane. Ceglane elewacje odzyskają dawną świetność i pierwotny wygląd. Wnętrza będą odpowiednio dostosowane do nowych funkcji, w głównej mierze usługowych, gastronomicznych i kulturalno-wystawienniczych, również pod względem konstrukcyjnym. Przestrzenią publiczną stanie się też plac przed wejściem głównym od strony ulicy Garbary. Z centralnego placu będzie można dostrzec Wzgórze Świętego Wojciecha i Stare Miasto.

Stara Rzeźnia. Nowe zabudowania

W zachodniej i południowej części powstanie szereg budynków mieszkalnych, które będą tworzyć pierzeję od strony ulicy Grochowe Łąki oraz tak zwanej „Nowej Bóźniczej” – ta ostatnia będzie funkcjonować jako woonerf. Projektując architekci nie mieli łatwego zadania. Chcieli, aby nowa część wizualnie łączyła się z jednej strony z przemysłowymi zabudowaniami, a z drugiej z zastaną zabudową mieszkaniową ulicy Grochowe Łąki.

Przestrzeń Starej Rzeźni ma sprzyjać pieszym i rowerzystom. Wszystkie budynki mieszkalne będą miały kondygnację podziemną, przeznaczoną w głównej mierze na garaż. W sumie powstanie tu 550 mieszkań o zróżnicowanej wielkości. Powstaną tu zarówno kawalerki jak i mieszkania tradycyjne oraz przestronne apartamenty na ostatnich kondygnacjach. Większość mieszkań wyposażona będzie w balkony lub tarasy. Parterową część budynków zajmą lokale usługowe.

Sprzedaż lokali rozpocznie się po zakończeniu inwestycji. Przyszli właściciele będą mogli wprowadzić się do mieszkań już pierwszego dnia po zakupie. Mieszkania będą wykończone w wybranym standardzie.

Sprawdź

W północnej oraz północno-wschodniej części kompleksu, od ulicy Grochowe Łąki i Garbary staną dwa nowoczesne budynki biurowe. Będą to obiekty o sześciu kondygnacjach nadziemnych oraz jednej podziemnej, przeznaczonej na garaż dla najemców. Z myślą o pracownikach zlokalizowanych tu biur, na parterach budynków zostaną urządzone kawiarnie i punkty usługowe, dzięki czemu przy okazji przyjazdu do pracy lub w czasie przerwy na lunch będzie można bez trudu załatwić ważne sprawy.

Całość inwestycji zrealizowana zostanie w duchu zrównoważonego budownictwa i będzie poddana weryfikacji w systemie LEED Neighbourhood (Leadership in Energy and Environmental Design – Neighbourhood Development) oraz WELL Community.

Z uwagi na ekologiczny charakter kompleksu oraz na oczekiwania mieszkańców Poznania na zieleń przeznaczyliśmy aż 20 proc. całkowitej powierzchni kompleksu. Osiągniemy to przez wprowadzenie zieleni miejskiej, będącej kompozycją klombów, trawników, nasadzeń krzewów i drzew oraz zazielenienie dachów. Oprócz tego priorytetowo potraktowaliśmy miejsca parkingowe dla rowerów, zarówno w postaci rowerowni przy budynkach mieszkalnych, jak i ogólnodostępnych parkingów dla rowerzystów przy każdym z budynków – dodaje Roger Anderson.

Jakie będą atuty Starej Rzeźni? Zadaliśmy kilka pytań architektowi Mariuszowi Rutzowi z pracowni JSK Architekci, która odpowiada za projekt rewitalizacji zabytkowej przestrzeni:

Kamil Białas: Stara Rzeźnia połączy wiele funkcji. Czy kompleks będzie realizował ideę miasta, w którym wszystko co niezbędne mamy w zasięgu kilku minut spaceru?

Mariusz Rutz: To podstawowy cel tego projektu, żeby zbudować fragment miasta, który jest możliwie samowystarczalny. Powstają mieszkania, miejsca do pracy, robienia zakupów i korzystania z usług. Aspekty życia, które nam towarzyszą codziennie powinny być w miarę możliwości zaspokojone blisko nas. Nowoczesne miasto powinno składać się z obszarów o mieszanym sposobie użytkowania, aby większość spraw móc zrealizować korzystając z pieszego zasięgu. Przy projekcie Starej Rzeźni kierowaliśmy się ideą tzw. 15-minutowego miasta.

Jak będzie wyglądać realizacja? Od czego zaczynacie i jaki etap jest zaplanowany na koniec?

Pierwszym etapem realizacyjnym będzie rewitalizacja zabytkowych budynków. W drugiej części powstaną obiekty biurowe i mieszkaniowe. Kolejność wynika z tego, by część prac budowlanych zakończyć przed oddaniem mieszkań – chcemy już od początku zapewnić mieszkańcom widok nie na plac budowy, ale na wyremontowane obiekty zabytkowe, które stanowią olbrzymią wartość dodaną projektu Starej Rzeźni.

Mógłby pan wskazać 3 największe atuty nowej Starej Rzeźni?

Z pewnością lokalizacja – atrakcyjne położenie blisko Starego Rynku. Nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej, aby pospacerować po Starym Mieście. Drugim atutem jest mariaż nowoczesnej architektury z zabytkową tkanką. Takie połączenie świadczy o ciągłości historycznej tego miejsca. Budynki mieszkalne powstaną w miejscu, które ma bogatą historię. Trzecim atutem jest bliskość obiektów kulturalnych, sklepów, usług i miejsc pracy.

źródło: Vastint

Czytaj też: Zabytek | Poznań | Metamorfoza | Architektura w Polsce | Osiedle | Biurowiec | whiteMAD na Instagramie