Tak zmieni się Wzgórze św. Wojciecha w Poznaniu. Zbudują dwa budynki mieszkalne

To bardzo atrakcyjna lokalizacja. “Solna 6” to projekt dwóch budynków mieszkalnych, które powstaną na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Ich projekt przygotowali architekci z pracowni JEMS Architekci.

Budynki zbudowane zostaną w centrum Poznania, na działce, która wyróżnia się gęstą roślinnością. Architekci wprawdzie starannie wkomponowali bloki w przestrzenie między drzewami, jednak część z nich została już wycięta. Rodzi się pytanie, czy nowa zabudowa korzystnie wpłynie na ten fragment miasta? Odpowiedzi trudno udzielić po samej analizie projektu i wizualizacji.

Teren Wzgórza św. Wojciecha jest mi bardzo dobrze znany. Studiowałem na położonej obok uczelni i niezabudowany plac porośnięty zielenią zawsze mnie intrygował. Jest to chyba najbardziej zielone miejsce położone tak blisko Starego Rynku. W pobliżu jest też kilka cennych historycznie miejsc: Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, kościół św. Wojciecha i bazylika św. Józefa z klasztorem ojców karmelitów bosych. Teraz jest już wszystko jasne, deweloper OKRE Development zbuduje tu dwa budynki mieszkalne. Cieszy, że do współpracy zaprosił cenione biuro JEMS Architekci (autorzy kompleksu biurowego PIXEL w Poznaniu oraz nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich z 2013 roku), z drugiej strony moje obawy budzi fakt projektowania w otoczeniu historycznych zabudowań.

Architekci zaproponowali budowę dwóch budynków. Mniejszy będzie miał cztery kondygnacje, a większy – pięć. W sumie oddanych zostanie 90 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni. Mieszkania będą raczej drogie – większość z nich to lokale o powierzchni od 77 m kw. do 94 m kw. Kawalerek będzie niewiele, a powierzchnia tych, które powstaną zmieści się w przedziale 41-50 m kw. Ich wysokość wyniesie od 3 do prawie 4 metrów. Tutaj warto zwrócić uwagę na mury, które będą miały 60 centymetrów grubości – architekci planują, że budynki nie będą posiadały izolacji ze styropianu i nie zostaną pokryte tynkiem.


Architektom i deweloperowi zależało na dobrym wkomponowaniu brył w otoczenie. Dlatego budynki będą miały białą elewację i półotwarte wewnętrzne dziedzińce. Co ciekawe, zewnętrzne ściany budynków zostały nieco “podcięte” i zaprojektowane w nieregularnej formie. Taki zabieg ma pozwolić wykadrować najlepsze widoki i uatrakcyjnić bryły.

Inwestor przyznaje, że nie wykorzystał maksymalnej intensywności zabudowy dla działki, chcąc zbudować kameralny kompleks. Przed rozpoczęciem prac budowalnych wycięto 35 drzew jednocześnie zapewniając nasadzenia kompensacyjne w liczbie 100 drzew posadzonych na terenie inwestycji i w pobliżu. Dodatkowo podzielono podziemny parking, aby zachować szpaler starych drzew i umożliwić ich dalszy wzrost. Jednak czy budowa takich budynków w historycznym miejscu Poznania to dobry pomysł? “Solna 6” ma zostać oddana do użytku w 2023 roku – dopiero wtedy zobaczymy, jak nowe budynki wpłynęły na okolicę.

Czytaj też: Poznań | Mieszkanie | Osiedle | Miasto | whiteMAD na Instagramie

źródło: JEMS Architekci, OKRE Development