fot. Fu3sko

Tak znikał Hotel Centrum w Łodzi. Przypominamy jego historię

Kiedyś był dumą Łodzi, ale ostatecznie został zamknięty w 2014 roku i wyburzony. Hotel Centrum w Łodzi zaprojektowali Jan Michalewicz, Bronisław Marszał i Tadeusz Nowicki. Kiedyś tętniące życiem miejsce po zaledwie czterdziestu latach od budowy zniknęło z krajobrazu miasta.

Hotel Centrum znajdował się przy ulicy Kilińskiego 59-63 w Łodzi. Jego budowę zakończono w 1976 roku. Modernistyczny budynek miał 46 metrów wysokości, a jego właścicielem do 2008 roku było Przedsiębiorstwo Turystyczne “Łódź”. Z powodu kłopotów finansowych w 2008 roku obiekt przejęła spółka Centrum-Hotele. Nowemu właścicielowi nie udało się tchnąć w obiekt świeżego ducha i ostatecznie zdecydowano by hotel wyburzyć.

Projekt budynku przygotowali Jan Michalewicz, Bronisław Marszał i Tadeusz Nowicki z łódzkiego Miastoprojektu. Koncepcję wyłoniono w ogólnopolskim konkursie. Ówcześnie obiekt uchodził za symbol nowoczesności. Wrażenie robiła jego szklana elewacja i wysokość. Nowoczesny budynek był rewolucją na hotelowej mapie Łodzi i powiększał bazę noclegową tego wojewódzkiego miasta.

W latach świetności hotel miał wielu gości. Wielu przyciągało działające tam kasyno, ale znaczenie miała też lokalizacja – centrum miasta. W sumie hotel dysponował 188 pokojami o standardzie czterech gwiazdek, siedmioma salami konferencyjnymi i restauracją. Z biegiem lat i brakiem remontów obiekt po prostu był przestarzały.

fot. Fu3sko

Jeszcze w 2014 roku podczas festiwalu Cameraimage w hotelu spali zaproszeni goście. Swój apartament miał tam między innymi reżyser David Lynch. Ostatecznie budynek został zamknięty jeszcze tego samego roku – 27 czerwca 2014 r. Jego rozbiórka rozpoczęła się w październiku 2014 r. i zakończyła w 2016 r.

zdjęcia: Fu3sko (www.facebook.com/fu3sko)

Czytaj też: Łódź | Hotel | Modernizm | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły