Tancerze zamiast modelek. Nietypowa promocja nowej kolekcji COS

Soma po grecku oznacza ciało w odróżnieniu od duszy, umysłu lub psychiki. Dziś londyńska marka COS zainaugurowała projekt Soma, pozasezonową kolekcję kapsułową składającą się z 17 podstawowych fasonów męskich. Kolekcja została zaprezentowana w przestrzeniach Istituto degli Innocenti we Florencji przez zespół dziesięciu tancerzy, w ramach nowatorskiego przedstawienia choreograficznego Wayne’a McGregora, w takcie 94. edycji Pitti Uomo.

Punktem wyjścia dla powstania kolekcji stały się nieświadome i nieumyślne codzienne gesty. Rolka rękawa, sposób, w jaki kołnierz owija szyję, materiał trący o powierzchnię skóry czy palce bezwiednie szarpiące za mankiet – to elementy, które wpływają na to, jak ubranie leży na sylwetce. Pozornie pospolite ruchy zostały przetworzone zarówno w choreografii, jaki i w samej kolekcji. Detale takie jak mankiety czy kieszenie skonstruowano w taki sposób, aby wchodziły w interakcję ze sposobem poruszania się użytkownika. Aby podkreślić charakter projektów, paleta kolorów została zawężona do bieli, granatu i melanżowej szarości. Każdy fason mieści się w estetyce COS: jest wygodny i uniwersalny, a przy tym dyskretnie innowacyjny.

Wprowadzenie drobnych gestów w życie poprzez taniec, to okazja do prześledzenia procesu projektowania i podkreślenia funkcjonalności ubrań.   Soma to projekt, który pozwala odtworzyć przemyślane podejście marki do każdej kolekcji.

W COS nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań i opracowujemy innowacje, dla których inspirację znajdujemy we wszystkich dziedzinach sztuki, do których zalicza się również taniec. Codzienny ruch ubrań na ciele był punktem wyjścia dla Somy i był to prawdziwy zaszczyt zobaczyć, jak kolekcja ożywa poprzez choreografię we wnętrzach Pitti Uomo – powiedziała Karin Gustafsson, dyrektor kreatywna COS.

Kolekcja Soma ujmuje kluczowe wartości i estetykę COS, wykorzystując tradycyjne metody i nowe techniki, aby stworzyć powściągliwy i ponadczasowy efekt.

Soma przedstawia to wszystko, czym jest dla nas podstawowa odzież męska. Każdy szczegół został zaprojektowany z myślą o funkcjonalności i ruchu użytkownika. To ogromna radość, że mogliśmy współpracować z Wayne’em McGregorem i jego tancerzami, aby za pomocą choreografii uchwycić wdzięk męskiej kolekcji i stojące za nią inspiracje – wyjaśnia Christophe Copin, Dyrektor Działu Męskiego COS.

Nietypowa prezentacja kolekcji COS:

Projekt Soma bada organiczne połączenia i fizyczną płynność pomiędzy ubraniem, codziennym ruchem użytkownika i elementami obecnymi w środowisku naturalnym, co znajduje odbicie także w części partytury muzycznej. Moja choreografia w wykonaniu tancerzy, składa się z ruchów, które są zarówno znajome, jak i obce, lekkie, pomysłowe i zabawne, ale co do zasady – proste. Soma jest o ciele, o naturze, o byciu człowiekiem – wyjaśnia McGregor.

Kolekcja weszła do sprzedaży w sklepie COS we Florencji przy Via della Spada 13 czerwca o godzinie 18:00, a następnie – od 6 września – będzie dostępna online na całym świecie.

COS ma ugruntowaną historię artystycznej współpracy. Często pisaliśmy o różnych instalacjach, wydarzeniach, ale Soma jest ich pierwszą w obszarze tańca i choreografii.