Targowisko ukryte pod ziemią. To nowa realizacja pracowni MVRDV

Projekt zrealizowano w mieście Tainan w Tajwanie. Architekci z holenderskiej pracowni MVRDV. To nowoczesne targowisko, które na dachu ma ogromny ogród. W ten sposób architekci stworzyli miejsce do tradycyjnego handlu, które użytkownikom umożliwia korzystanie z terenów zielonych.

Główną ideą, która przyświecała architektom było stworzenie miejsca, które umożliwi dostęp do świeżych warzyw i owoców i jednocześnie zapewni atrakcyjne miejsce do odpoczynku. W ten sposób zaprojektowali targowisko, które nie tylko jest miejscem zakupów, ale miejscem spotkań lokalnej społeczności.

Targowisko położone jest we wschodniej części miasta. W pobliżu znajdują się drogi dojazdowe, które lokalnym rolnikom ułatwiają transport warzyw i owoców. W ten sposób mieszkańcy zyskują gwarancję dostępu do świeżej żywności.

Dach targowiska stanowi zielona płaszczyzna, która kaskadowo obniża się ku ziemi. W zielonych nieckach póki co rosną ozdobne rośliny, jednak architekci planują, że przyszłości będzie tu można hodować warzywa i zioła. Całość swym kształtem przypomina wzgórze.

Nad targowiskiem góruje budynek, przypominający mały dom. To tam znajdują się przestrzenie biurowe, z których korzysta administracja obiektu. Dom ma cztery poziomy. Najwyższą kondygnację zaplanowano dla restauracji oraz niewielkiej przestrzeni do organizowania wystaw. Nie chodzi tu jednak o wystawy sztuki. Bohaterami przestrzeni ekspozycyjnej są najpiękniejsze warzywa i owoce regionu.


Obiekt spodobał się mieszkańcom. Dziennik United Daily News określił go mianem “najpiękniejszego rynku owoców i warzyw na Tajwanie”. Jego dodatkowym atutem jest kontrola temperatury w środku. Zielona powierzchnia ogranicza bowiem ryzyko przegrzania się budynku latem.

fot. Shephotoerd, źródło: MVRDV

Czytaj też: Zieleń | Sklep | Łąki kwietne  | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły