Tawerna Stołowa. Patera z Polski z nagrodą NYCxDesign Awards

To projekt, który przygotowały Ewa Stecewicz i Liza Nalewajko. Tawerna Stołowa to sześciopoziomowa patera z wyjmowanymi miseczkami inspirowana naczyniami Julii Keilowej. Polki za swój projekt zdobyły niedawno nagrodę w konkursie NYCxDesign Awards 2024.

Naczynie powstało z prostej potrzeby. Patera ma ułatwiać porcjowanie i zaoszczędzić miejsce na stole.

Nasza patera została zaprezentowana pośród prac znanych projektantów na międzynarodowym konkursie NYCxDesign Awards 2024 i odniosła spektakularny sukces, wygrywając w swojej kategorii. Dzięki wsparciu finansowemu Uniwersytetu SWPS mogłyśmy osobiście odebrać statuetkę na ceremonii rozdania nagród 20 maja 2024 w Nowym Jorku. Wydarzenie prowadziła Cindy Allen, redaktor naczelna magazynu Interior Design, który wspiera i promuje nagrodzone projekty – mówią Ewa Stecewicz i Liza Nalewajko.

Projekt został zainspirowany twórczością Julii Keilowej, przedwojennej projektantki i metaloplastyczki tworzącej w nurcie Art Deco. Autorki szukały elipsoidy, która będzie idealnie leżeć w dłoni. Powstały pierwsze szkice, prototypy z papieru. Projektantki stworzyły nawet parametryczny kod, umożliwiający dostosowywanie kształtu obiektu.

Ułatwiło nam to wybranie optymalnej formy do metody wyrobu – tłoczenia w blasze na robotycznym ramieniu KUKA – dodają.

Projektantki stworzyły przedmiot na zlecenie Muzeum Warszawy na wystawę “Julia Keilowa. Projektantka”. Naczynie można zobaczyć w Muzeum, jest prezentowane z innymi pracami studentów oraz oryginalnymi projektami Keilowej. Projekt nadzorowały mgr inż. arch. Małgorzata Malinowska i mgr Sara Boś.

NYCxDesign Awards to coroczny konkurs w ramach NYCxDesign, największego festiwalu designu w Nowym Jorku. Jest to jedno z kluczowych wydarzeń w kalendarzu światowego designu, przyciągające tysiące projektantów, architektów i miłośników wzornictwa z różnych kontynentów.


Konkurs NYCxDesign Awards ma na celu uhonorowanie najlepszych projektów w dziedzinie wzornictwa. Doceniani są zarówno autorzy architektury jak i form użytkowych. Prace konkursowe oceniane są przez renomowanych ekspertów z branży designu: Cindy Allen: Redaktor naczelna magazynu Interior Design; Harry Allen: Założyciel firmy projektowej Harry Allen Design; Alexandra Barker: FAIA, LEED AP z biura Barker Architecture; Dr. Carol Bentel: FAIA, FIIDA, ASID, przewodnicząca i partnerka Interior Design; James Corner: Założyciel firmy Field Operations; Alda Ly: Założycielka i dyrektorka ALA Studio; Gregg Pasquarelli: FAIA, założyciel i dyrektor SHoP Architects; Becca Roderick: Dyrektorka ds. projektowania wnętrz w Morris Adjmi Architects.

Jesteśmy dumne, że nasza praca została doceniona na tak prestiżowej międzynarodowej scenie. Nasz sukces pokazuje, że determinacja, innowacyjność i pasja do designu mogą przynieść globalne uznanie. Cieszymy się, że mogłyśmy reprezentować kreatywność i nowoczesne podejście do wzornictwa, które spotkały się z tak entuzjastycznym odbiorem – dodają autorki projektu Tawerna Stołowa.

źródło: Ewa Stecewicz i Liza Nalewajko

Czytaj też: Detal | Naczynia | Minimalizm | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły