TBS-y jak apartamentowiec. Tak Wrocław buduje mieszkania dla seniorów

Oddano właśnie do użytku 57 mieszkań, które na Nowych Żernikach zbudowała spółka TBS Wrocław. Miasto przekaże mieszkania najstarszym wrocławianom, którzy w nowym miejscu znajdą opiekę medyczną, stołówkę i punkt dziennej opieki. 

Inwestycja realizowana na Nowych Żernikach we Wrocławiu łączy w sobie trzy funkcje i trzy pokolenia: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla seniorów i osób niepełnosprawnych, mieszkania pod wynajem oraz przedszkole. W sumie powstało tutaj 117 mieszkań, z czego 57 trafi do seniorów. Pozostałych 60 mieszkań będzie dostępnych w klasycznym systemie najmu TBS. Pierwsi lokatorzy już wprowadzili się do nowych mieszkań.

Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia i koordynator projektu Nowe Żerniki z ramienia miasta podkreśla, że nowy budynek TBS łączy trzy funkcje i trzy pokolenia: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla osób starszych i niepełnosprawnych, mieszkania pod wynajem oraz przedszkole.

Te wszystkie elementy wpisują nasz nowy budynek w cały kompleks WUWA 2, który powstał na Nowych Żernikach. Naszą cegiełką do tego projektu jest budynek z założenia łączący pokolenia, otwarty na potrzeby seniorów, gwarantujący im na miejscu usługi potrzebne do spokojnego życia. Pokazaliśmy też, że jako miejska spółka zajmująca się budownictwem społecznym potrafimy realizować ambitne projekty mieszkaniowe, wpisujące się w założenia nowoczesnego osiedla na Nowych Żernikach – mówi Marcin Kij, prezes zarządu TBS Wrocław Sp. z o.o.

Jednak by dostać tutaj mieszkanie trzeba spełnić kilka kryteriów. Mieszkania przeznaczone są dla osób, które ukończyły 60 lat, są zameldowane we Wrocławiu, spełniają kryteria dochodowe i wcześniej były najemcami innego lokalu należącego do gminy. Większość umów najmu zawarto na 10 lat.

mieszkania dla seniorów
Mieszkania dla seniorów na Nowych Żernikach we Wrocławiu, projekt: Major Architekci
Sprawdź

Osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu powstaje z inspiracji do wystawy WuWA z 1929 r. Poszczególne budynki projektują różne zespoły architektów, którym przyświeca cel zebrania w tym miejscu najlepszych przykładów architektury. Więcej o osiedlu przeczytacie na stronie nowezerniki.pl.

Architektura obiektu jest prosta i nowoczesna. W budynku nie ma barier architektonicznych. Każde wejście znajduje się na poziomie parteru, a klatki schodowe wyposażone zostały w windy. Mieszkania zaprojektowano tak, aby były przyjazne osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Ponadto w mieszkaniach są przyciski alarmowe, którym seniorzy będą mogli wezwać pomoc.

W projekcie wrażenie robi wewnętrzne patio. Wiosną zazieleni się na nim drobna roślinność. Elewacja tej części budynku wykonana została z drewnianych żyletek, które otaczają dziedziniec. W jego centralnej części zbudowano siłownię „pod chmurką” oraz plac zabaw dla dzieci. Jest też miejsce, gdzie będzie można usiąść z sąsiadami i porozmawiać.

Konkurs architektoniczny na projekt osiedla przeprowadzono już w 2014 r. Zwyciężyła wtedy propozycja przygotowana przez architektów z pracowni Projekt Praga, jednak propozycja warszawskich architektów nie została zrealizowana.

Czytaj też: Wrocław | Mieszkanie | Ciekawostki | Drewno

fot. Jarek Ratajczak (źródło: UM Wrocław), projekt: Major Architekci