Teatr Baj w Warszawie po remoncie. Biała siedziba zachwyca

Teatr Baj znajduje się w dawnym Gmachu Wychowawczym Warszawskiej Gminy Starozakonnych. Dzięki generalnemu remontowi budynek odzyskał blask.

Projekt rewitalizacji przygotowali architekci z pracowni FS&P Arcus. Wszystkie prace przebiegały pod nadzorem konserwatora zabytków. Prace objęły budynek zajmujący część centralną od ulicy Jagiellońskiej 28 oraz czwarte piętro i poddasze w części południowo-wschodniej. Imponujący wygląd zyskał hol główny teatru, w którym pojawiły się ogromne malowidła. Ten kolorowy fragment wnętrza z pewnością ucieszy dzieci, wszak w gmachu na co dzień działa też przedszkole.

Teatr Baj zajmuje powierzchnię wielkości 2 500 m kw. i ma dwie nowoczesne sale widowiskowe. Sala główna z ruchomą sceną na piętrze ma 180 miejsc siedzących. Na trzecim piętrze znajduje się sala kameralna z miejscami dla 25 osób. Na drugim piętrze jest przestrzeń wystawowo-edukacyjna z Muzeum Lalek.

Teatr i przedszkole tworzą całość zabytkowego Gmachu Wychowawczego Warszawskiej Gminy Starozakonnych imienia Michała Bergsona. Dom zbudowano w latach 1911-1914, aby służył jako szkołą i dzienny przytułek dla żydowskich dzieci. Co ciekawe, w gmachu znajdowała się również synagoga. Niestety została ona zdewastowana w czasie wojny i w efekcie przebudowano ją na Teatr Żydowski, a przytułek na przedszkole.


Podczas remontu w lipcu 2019 r. na murze nad historycznym wejściem do jednej z sal odkryto napis „Sala imienia Niny Rotbalatowej”, prawdopodobnie donatorka na rzecz przytułku. Napis ten został zdjęty, zakonserwowany oraz przeniesiony w reprezentacyjne miejsce przedszkola – nad wejście główne. Odrestaurowano także zabytkową klatkę schodową przedszkola. Na uwagę zasługują zachowane dekoracyjne ornamenty balustrad przedstawiające ptaszki i kwiaty – czytamy w komunikacie wydanym przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Tuż obok budynku pojawiły się nowe nasadzenia drzew i krzewów. Dodatkowo zbudowano tam plac zabaw i ustawiono elementy małej architektury. W sumie remont kosztował 30 milionów złotych. Dziś budynek należy do m.st. Warszawy.

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Renowacja | Ciekawostki

fot. Ewa Lach, źródło: UM Warszawa