Modernizacja teatru dramatycznego. Nieznany skarb Białegostoku

Teatr dramatyczny im. Aleksandra Węgierki został zbudowany w latach 1936-1938 przy ul. Elektrycznej 12. Jest to dawny Dom Ludowy. Wpasowuje się do modernistycznej, jak i wówczas popularnej tzw. architektury okrętowej. Podczas II wojny światowej budynek został częściowo zniszczony, lecz do użytku wrócił już w 1974 roku. W 1977 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

W architekturze od końca XIX w. do końca lat 70. XX w. królował właśnie modernizm. Do szczególnych cech tej estetyki należą m.in.: duże, płaskie i jednolite powierzchnie fasad, szerokie okna, asymetryczna bryła budynku oraz surowe materiały — beton, stal czy szkło. Całość najczęściej wieńczyła elewacja w jasnym kolorze.

Teatr dramatyczny zaprojektował Józef Girin na planie prostokąta wraz z dwoma półkolistymi przybudówkami, gdzie znajdują się klatki schodowe. Posadowiono go na dębowych palach z uwagi na ciężkie warunki gruntowe. Powstał w konstrukcji mieszanej — żelbetonowej i murowanej. Pierwszoplanowa elewacja poprzedzona jest olbrzymimi trójstronnymi schodami prowadzącymi do wejścia. Zachowana została historyczna tablica fundacyjna w przedsionku.

Budynek Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jest wybitnym dziełem architektury z okresu międzywojennego, wykorzystującym najlepsze, nowatorskie osiągnięcia techniki budowlanej oraz modernistyczną myśl architektoniczną. Zdecydowanie jest jednym z obiektów, które zapisały się na stałe w historii regionu. Wartości artystyczne urzeczywistnia z powodzeniem funkcjonujący teatr. Występujące na jego deskach grupy teatralne charakteryzują się wysokim poziomem profesjonalizmu, docenianym przez widownię przybywającą do Białegostoku z całej Polski  – podkreśla prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz.

Zarząd teatru w maju 2021 roku ogłosił zwycięzcę przetargu na remont obiektu, którym została firma Budimex. Projekt modernizacji stworzyła pracownia “KOZIEŃ architekci” z Krakowa. W ramach zadania wykonane zostaną przebudowy, rozbudowy, jak i docieplenie obiektu. Modernizacja obejmie również wymianę siedzisk na widowni, dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, restrykcji przeciwpożarowych oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół.

Budimex zrealizował z sukcesem wiele inwestycji teatralnych obejmujących także wykonanie „pod klucz”. W tej chwili realizujemy także rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie i modernizację Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Jesteśmy wykonawcą, który zawsze dotrzymuje słowa i staramy się realizować nasze budowy w terminie. Największym wyzwaniem w tej inwestycji będzie wzmocnienie istniejącej konstrukcji: fundamentów oraz stropu nad sceną w zabytkowej części obiektu, dostosowując ją do przejęcia obciążeń od nowej technologii scenicznej oraz renowacja zabytkowych struktur obiektu — powiedział Andrzej Sowa, Dyrektor Rejonu firmy Budimex S.A.

Czytaj też: Historia | Kultura | Zabytek | Elewacja | Metamorfoza

Źródło: https://wuoz.bialystok.pl, https://media.budimex.pl

Zdjęcia: https://wuoz.bialystok.pl