projekt P2PA

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Tak będzie wyglądać!

Poznaliśmy wyniki konkursu, który wskazał, jak będzie wyglądać nowa siedziba Teatru lalek Banialuka Jerzego Zitzmana z oddziałem Książnicy Beskidzkiej ze zbiorami dla dzieci i młodzieży tzw. „Zieloną Biblioteką” w Bielsku-Białej. W zorganizowanym przez SARP konkursie zwyciężyła propozycja autorstwa pracowni P2PA.

Projekt przygotowany przez architektów z P2PA spodobał się członkom sądu konkursowego, którzy wskazali, że koncepcja najlepiej spełnia wymogi zamawiającego. Za szczególnie wartościowe uznano: profesjonalne podejście zespołu projektowego, ukształtowanie przestrzeni publicznej – placu, który jest powiązany z pobliskim przystankiem kolejowym i jednocześnie umożliwia ciągłe organizowanie na jego powierzchni targowiska. Eksperci zwrócili też uwagę na rozwiązania architektoniczne o ponadczasowym charakterze (kompozycja, kształtowanie brył i elewacji oraz czytelna hierarchia wejść). Dodatkowo doceniono właściwe rozwiązanie funkcji, polegające w szczególności na zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania technologii teatru oraz czytelny układ komunikacyjny zarówno zaplecza jak i części przeznaczonej dla widza, w tym multifunkcjonalne foyer, które stwarza szansę na wykreowanie przestrzeni o unikalnym, rozpoznawalnym charakterze.

Koncepcja architektów zakłada odejście od klasycznego układu foyer / sale / strefa zaplecza. Zamiast tego pracownia proponuje alternatywne rozmieszczenie sal, w którym foyer o kształcie okalającej widowni znajduje się na środku, pomiędzy trzema salami. Taki zabieg ma sprawić, że linia podziałów pomiędzy teatrem a miastem nie będzie określona. Dzięki temu cały kompleks stanie się częścią miejskiej tkanki i będzie dostępny dla mieszkańców na co dzień.

Ciekawym zabiegiem jest otwarcie przestrzeni, która może pełnić funkcję sceny letniej. Dzięki możliwości całkowitego złożenia fasad oraz przeszkleniom ścian bocznych miejsce będzie lepiej dostępne oraz zapewniony zostanie dopływ świeżego powietrza.

Kompleks uzupełni biblioteka. W jej wnętrzu architekci zaprojektowali wielopoziomowy, schodkowy hol, który prowadzi użytkowników do strefy wejściowej poprzez wypożyczalnię, aż do poziomu kawiarni wewnątrz zielonego ogrodu na dachu.


W sumie do konkursu zgłoszono 33 projekty. Sąd przyznał pierwszą, drugą i trzecią nagrodę oraz cztery równorzędne Wyróżnienia Honorowe. Drugą nagrodę zdobyła pracownia HEINLE, WISCHER UND PARTNER ARCHITEKCI a trzecią PLUS3-ARCHITEKCI.

Sąd konkursowy:
1. Piotr Then – Przewodniczący Sądu konkursowego – Sędzia konkursowy SARP Bielsko-Biała
2. Adam Skrzypczyk – Sędzia referent – Sędzia konkursowy SARP Katowice
3. Piotr Kubańda – Sędzia konkursowy SARP Bielsko-Biała (Sędzia rezerwowy w zastępstwie Sędziego
Andrzeja Ptaszkiewicza)
4. Piotr Wróbel – Sędzia konkursowy SARP Kraków
5. Mariusz Błażewicz – Sędzia konkursowy SARP Częstochowa
6. Przemysław Kamiński – Sędzia ze strony Zamawiającego
7. Magdalena Marek – Sędzia ze strony Zamawiającego
8. Marcin Ulewicz – Sędzia ze strony Zamawiającego
9. Jacek Popławski – Sędzia ze strony Zamawiającego
10. Łucja Ruchała – Sędzia ze strony Zamawiającego

Cieszymy się, że konkurs wzbudził tak duże zainteresowanie. Przeszło 30 prac nadesłanych z kraju i zagranicy, cechował wysoki poziom i profesjonalne podejście zespołów projektowych. Liczymy, że nowy gmach, ze swoją współczesną architekturą, stanie się ważną wizytówką miasta. To między innymi dzięki wyjątkowej architekturze Bielsko-Biała jest obecnie jednym z czterech miast, które zakwalifikowały się do drugiego etapu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Był to też kolejny, z sukcesem przeprowadzony przez nasz oddział SARP konkurs dla Miasta Bielska-Biała, które dostrzega, że właśnie konkursy architektoniczne są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla zamawiającego pod względem jakości otrzymanych rozwiązań niż przetargi – mówi Maciej Zuber, Prezes Oddziału SARP w Bielsku-Białej.

źródło: materiały prasowe organizatora konkursu, P2PA

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Polecane | Muzeum | whiteMAD na Instagramie

II miejsce – pracownia HEINLE, WISCHER UND PARTNER ARCHITEKCI:

III miejsce – PLUS3-ARCHITEKCI:

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły