Teatr Muzyczny w Poznaniu coraz bliżej. Rusza przetarg na wykonawcę

Wkrótce dowiemy się, kto zbuduje Teatr Muzyczny w Poznaniu. Instytucja ogłosiła przetarg na generalnego wykonawcę swojej nowej siedziby. Gmach zbudowany zostanie w centrum miasta i zaoferuje miejsce dla 1200 osób. Pojemność sprawi, że będzie to największy kraju obiekt tego typu.

Władze Poznania szacują, że budowa nowego teatru zakończy się w 2026 roku. Gmach powstanie u zbiegu ulic Święty Marcin i Skośnej. Jak będzie wyglądać? To nie jest jeszcze wiadome. Urzędnicy zdecydowali się na rozpisanie przetargu w formule “doprojektuj i wybuduj”. Wykonawca będzie musiał też zadbać o otoczenie budynku. Projekt wykonawczy musi uwzględniać koncepcję i projekt budowlany autorstwa Atelier Loegler Architekci.

Będzie to największy teatr muzyczny w Polsce o łącznej kubaturze 170 tys. metrów sześciennych, z salą główną (widownia na blisko 1200 miejsc), salą kameralną (ponad 300 miejsc) z możliwością aranżacji, przestrzenią koncertową (150 miejsc), foyer oraz restauracją z salą bankietową. Wszystko to na terenie o powierzchni ponad 6 tys. metrów kwadratowych.

Nowoczesna, przestrzenna scena główna pozwoli na realizację spektakli z większym rozmachem m.in. dzięki szybkim, dwupoziomowym zapadniom, głębokim kulisom i obrotowej scenie. Oprócz części ogólnodostępnej powstanie obszerne zaplecze z pomieszczeniami niezbędnymi do przygotowania spektaklu: garderobami, charakteryzatornią, salami prób, studiem nagraniowym, warsztatami (m.in. krawieckim, butaforskim, charakteryzatorskim), biblioteką nut, biurami i magazynami – informuje UM Poznań.


Teatr Muzyczny w Poznaniu ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powierzchnię podłogi uzupełnią linie naprowadzające i pola uwagi. Poruszanie się po obiekcie ma ułatwić specjalny system nawigujący, który będzie łączyć się z aplikacją w telefonie.

Jest też szansa, że zmieni się zielony teren w pobliżu budynku. Koncepcja stworzenia Parku Wody i Muzyki to jedna z dodatkowych opcji w przetargu, która powstała przy udziale Zarządu Zieleni Miejskiej i spółki Aquanet. Zakłada lokalizację nowego parku od południowej strony inwestycji, między mostem Dworcowym a Teatrem, wzdłuż nowej ulicy Skośnej dochodzącej do ulicy Składowej. Na terenie parku może powstać m.in. zbiornik zasilany wodą retencjonowaną z dachu teatru, wodno-muzyczna ścieżka edukacyjna i kładki dla pieszych. Niezbędna do prawidłowego użytkowania Teatru i Parku Wody i Muzyki będzie budowa nowoprojektowanej ulicy Skośnej. Zadanie to zrealizowane zostanie przez Poznańskie Inwestycje Miejskie przy udziale Zarządu Dróg Miejskich.

Przed rokiem, w kwietniu 2022 roku Miasto Poznań podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na współprowadzenie Teatru Muzycznego w Poznaniu. Głównym celem tej umowy jest współfinansowanie inwestycji.

Wszystkie szczegóły zamówienia, w tym zakres prac, terminy realizacji, a także składania i otwarcia ofert zostaną opublikowane na stronie prowadzonego postępowania na platformie zakupowej https://ezamowienia.gov.pl do końca tego tygodnia.

Zakończenie procedury przetargowej na generalnego wykonawcę ma nastąpić jeszcze w tym roku. Jeżeli nie będzie opóźnień na etapie przetargu i budowy, przekazanie budynku zgodnie z planem odbędzie się do końca 2026 roku.

źródło: UM Poznań (www.poznan.pl)

Czytaj też: Poznań | Kultura | Sztuka | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie