Teatr Muzyczny w Poznaniu. Wiemy, jak będzie wyglądał!

Właśnie poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu – zwyciężył projekt pochodzący od Atelier Loegler Architekci. Obiekt powstanie w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej. 


Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu powstanie u zbiegu ulic Św. Marcin oraz Skośnej. Pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez miasto Poznań zajęła pracownia Atelier Loegler Architekci. Jury doceniło oryginalność projektu i dopasowanie do otoczenia, a także fakt, że budynek wykorzysta obecne ukształtowanie terenu.

Sąd najwyżej ocenił sposób odniesienia się do otaczającej zabudowy oraz kształt bryły wpisującej się w panoramę dzielnicy śródmiejskiej. Sąd zwrócił uwagę na otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej. – mówił Bolesław Stelmach, architekt, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W nowej siedzibie Teatru Muzycznego w Poznaniu powstanie ponad 1200 miejsc w sali głównej, a także 300 kolejnych w sali kameralnej. 

Poznań już ponad 60 lat czeka na nową siedzibę Teatru Muzycznego. Będzie to pierwszy w powojennej historii miasta budynek teatralny zbudowany od podstaw. Poznań zyska wspaniałe, prestiżowe miejsce spotkań przy ulicy Święty Marcin, które stanie się dumą poznaniaków i Wielkopolan. Spodziewamy się, że w 2023 roku w nowym teatrze odbędzie się pierwsza musicalowa premiera -mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu

Do konkursu na zaprojektowanie i opracowanie koncepcji architektnicznej zgłosiło się ponad 44 pracowni z całego świata. Drugie miejsce zajęła pracownia JEMS Architekci, trzecie miejsce należy do zespołu ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażej Szurkowski. Pula nagród dla finalistów wyniosła 220 tysięcy złotych. Na budowę teatru miasto wyda 170 milionów złotych.

źródło: epoznan.pl / poznan.pl/