Teatr Rozrywki
Rok 1974. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/

Teatr Rozrywki działał zaledwie rok. Mimo to obiekt wpisał się w historię Warszawy

Teatr Rozrywki, powszechnie znany również jako cyrk na Powiślu lub cyrk Bułgarski, był unikalnym obiektem widowiskowym usytuowanym w warszawskim Centralnym Parku Kultury, w pobliżu ulicy Leona Kruczkowskiego. Hala widowiskowa, której budowę ukończono w 1969 roku, funkcjonowała zaledwie przez rok, zanim została zamknięta z powodu poważnych problemów związanych z bezpieczeństwem. Ostatecznie została rozebrana w 2002 roku, a na jej miejscu powstały luksusowe apartamentowce.

Budowa Teatru Rozrywki trwała od 1965 do 1969 roku, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce w czerwcu 1970 roku. Mimo wielkich nadziei, jakie wiązano z tym nowoczesnym obiektem, okazało się, że hala nie spełniała podstawowych norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Użyto materiałów łatwopalnych, brakowało wyjść ewakuacyjnych oraz systemu klimatyzacji. Warto zaznaczyć, że bliźniaczy budynek w Sofii, zaprojektowany przez tych samych architektów, spłonął w 1983 roku w ciągu zaledwie 18 minut, co tylko potwierdziło powagę problemu.

Budowa obiektu, rok 1967. Źródło: Zbiory własne – Balbina/fotopolska.eu

Pomimo zamknięcia, obiekt był wykorzystywany jako magazyn przez Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, a później trafił w ręce Ministerstwa Kultury. W 1995 roku prawo do wieczystej dzierżawy budynku i przylegającego terenu zostało sprzedane spółce Logoland, która następnie odsprzedała je firmie Park Place Investment. W 2002 roku obiekt został rozebrany, a cztery lata później na jego miejscu powstały luksusowe „Apartamenty Patria”.

Apartamenty, które powstały na miejscu cyrku. Fot. Google Maps

Choć Teatr Rozrywki działał krótko, zdążył zorganizować szereg znaczących wydarzeń kulturalnych. Inauguracja jego działalności miała miejsce podczas spektaklu „Romeo i Julia” w wykonaniu Baletu XX wieku Maurice’a Béjarta. W hali odbywały się także eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, podczas których wystąpili niemal wszyscy uczestnicy konkursu. Ze względu na większą pojemność niż Filharmonia Narodowa, to właśnie tutaj odbywała się większość koncertów. W Teatrze Rozrywki miały również miejsce prawykonania takich dzieł jak „Symfonia tysiąclecia” Gustava Mahlera oraz występy zespołów Klan, SBB, i Czesława Niemena. Pokazywano również musical „Na szkle malowane” oraz organizowano pokazy cyrkowe.

„Ogólny widok obiektu przy ul. Kruczkowskiego. Elewacja frontowa z głównym wejściem” – zdjęcie pochodzi z tygodnika Stolica nr 26 (1177) 28.06.1970

Teatr Rozrywki został zaprojektowany przez bułgarskiego architekta Erosława Stankowa, przy współpracy z jego braćmi. Budynek wyróżniał się stalową konstrukcją, aluminiową kopułą i elewacją z aluminiowo-szklanych paneli. Był to obiekt wielofunkcyjny, który mógł służyć jako cyrk, kino panoramiczne, hala sportowa, a nawet lodowisko czy basen. Widownia mieściła od 2100 do 3500 osób, co czyniło halę jednym z większych obiektów tego typu w Warszawie. Wnętrze wyposażono w najnowocześniejsze urządzenia, a akustykę hali chwalił sam Jerzy Waldorff. Niestety, pomimo tych wszystkich atutów, budynek nie przetrwał próby czasu.

Teatr Rozrywki
„Arena i fragment amfiteatralnej widowni” – zdjęcie pochodzi z tygodnika Stolica nr 26 (1177) 28.06.1970

Teatr Rozrywki pozostawił po sobie ślad w kulturze popularnej, między innymi poprzez scenę w filmie „Miś” Stanisława Barei, nakręconą wewnątrz budynku. Dziś jednak miejsce to jest już tylko wspomnieniem w historii warszawskiej architektury i kultury, zastąpione nowoczesnymi apartamentowcami.

Cyrk na Powiślu w latach 90. i obecnie. Fot. mapa.um.warszawa.pl



Źródło: polska-org.pl, fotopolska.eu

Czytaj też: Architektura w Polsce | Modernizm | Ciekawostki | Historia | Warszawa