Textorial Park w Łodzi. Zrewitalizują ponad 2 hektary terenów poprzemysłowych!

Projekt trzech budynków biurowo-usługowych Textorial Park II związany jest z rewitalizacją poprzemysłowych terenów dawnych zakładów włókienniczych Karola Wilhelma Scheiblera, na 2-hektarowej działce w sercu tzw. Księżego Młyna w Łodzi. Projekt powstał w biurze Horizone Studio! 

Pozostałości dwóch ceglanych, zabytkowych magazynów bawełny czeka gruntowna rewaloryzacja, polegająca na restauracji starej tkanki w połączeniu z elementami o współczesnym języku architektonicznym. Historyczne obiekty o łącznej powierzchni najmu ok 8 tys. m2  uzyskają nowe funkcje – głównie usługowe, handlowe i gastronomiczne. Trzecim obiektem zespołu będzie wtopiony w otoczenie, 5-kondygnacyjny nowoczesny biurowiec z garażem podziemnym. W ramach inwestycji planowane jest powstanie 9 tys. m2 ogólnodostępnej przestrzeni publicznej z placem wypełnionym miejscami zachęcającymi do przebywania i relaksu.


Jednym z głównych zadań postawionych przed nami przez inwestora było wymyślenie programu funkcjonalnego i stworzenie architektury, które przyciągałyby swoją atrakcyjnością i animowały życie miejskie. Celem jest wykreowanie nowego, atrakcyjnego adresu w Łodzi.

Dla odróżnienia nowych od historycznych obiektów, posiadają one różny język architektoniczny. Przeszklone fasady centralnej części nowego budynku biurowego pokryją pionowe zacieniacze malowane w stonowanych odcieniach czerwieni, żółci i brązów, nawiązujących do kolorystyki ceglanych budynków Łodzi. Elewacje biurowca od strony Księżego Młyna wykończone zaś zostaną jasnoszarą cegłą klinkierową, tworząc neutralne tło dla pobliskiej zabudowy.Projekt przyciągać ma elegancją i funkcjonalnością. Mieszane funkcje parterów oraz atrakcyjne sąsiedztwo zapewnią miejscu aktywność o różnych porach dnia, 7 dni w tygodniu.

Na parterach dwóch historycznych magazynów, które otwarto na nowo projektowany deptak, zarezerwowano przestrzenie dla gastronomii, butików, kawiarni czy piekarni typu wine & bread. Otwarcie ślepych niegdyś wnęk okiennych zabytkowych budynków aż do poziomu podłogi umożliwi dostęp światła dziennego do wnętrz i otworzy wejścia do lokali usługowych.Powyżej parteru, w jednokondygnacyjnej nadbudowie, znajdą się powierzchnie biurowe i studia do wynajęcia.

Główną osią założenia jest otwarta przestrzeń pomiędzy historycznymi magazynami, łącząca ul. Tymienieckiego z terenem przy istniejących budynkach kompleksu Textorial. Przestrzeń publiczna z uwagi na swoją długość ok. 230 metrów, została podzielona na cztery mniejsze wnętrza urbanistyczne, każde o innym charakterze.W ramach zagospodarowania terenu zaplanowano zielone wyspy obudowane stalą cortenową, podesty, ławy, plac zabaw i inne elementy małej architektury sprzyjające spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Realizacja projektu zakłada powiązanie sąsiadujących ze sobą terenów przy Księżym Młynie w jeden, tętniący życiem miejski organizm.

Lokalizacja   Łódź, ul. Tymienieckiego
Inwestor   St. Pauls Developments Polska
Projekt   HORIZONE Studio
Autorzy  Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński
Współpraca autorska Jagoda Bogusławska, Dariusz Grobelny, Krystian Wawer, Michał Boryczko, Maciej Warot, Anna Chrząszcz, Volodia Tsapuk

Instalacje   CEGroup
Konstrukcja   Zbigniew Kotynia Doradztwo Budowlane
Projekt fasad   Studio Profil
Projekt zieleni   Land Arch
Konsultant certyfikacji BREEAM   Sweco Consulting

Powierzchnia całkowita  ok. 38 900 m2
Powierzchnia netto  ok. 33 200 m2
Powierzchnia najmu  26 tys. m2
Przestrzeń publiczna  9 tys. m2
Projekt   2017-2018
Realizacja  
2018-2020