bar The Connie

The Connie – nietypowy bar urządzony w starym samolocie

Bar koktajlowy The Connie otwarty został przy kompleksie hotelowym. Architekci przeprojektowali wnętrze samolotu z lat 50. odsłaniając techniczne elementy, które teraz zdobią wnętrze lokalu.

Bar The Connie działa przy hotelu TWA, który znajduje się na lotnisku JFK w Queens, w południowo-wschodniej części Nowego Jorku. Samolot „zaparkował” w bezpośrednim sąsiedztwie gmachu hotelu, który działa w budynku dawnego terminala lotniczego. Modernistyczny terminal zaprojektował architekt Eero Saarinen i zbudowany został w 1962 r. dla linii lotniczej Trans World Airlines (TWA). Pasażerowie korzystali z niego do 2001 r., kiedy to został zamknięty. Teraz działa tu hotel TWA..

Wnętrze hotelu zaprojektowali architekci z biura Stonehill Taylor. Ci sami projektanci opracowali przebudowę wnętrza samolotu, w którym działa bar. Aby stworzyć unikalny klimat inwestor zdecydował się wykupić dawny śmigłowy samolot pasażerski Lockheed Constellation Starliner, który zbudowany został w 1956 r.

bar The Connie


Urządzenie nowego wnętrza nie było łatwym zadaniem. Maszyna była już dość zniszczona i inwestor musiał wymienić kilka elementów, w tym okna, kadłub i podłogi. To ważne, bo przebywając w środku można podziwiać oryginalne urządzenia, dzięki którym piloci sterowali maszyną kilkadziesiąt lat temu. Renowacji poddano też kokpit, fotele pilotów i fotele pasażerów, które odzyskały dawny blask. Jednak nie wszystkie elementy są tutaj stare. Wewnątrz można podziwiać nowe meble, które wizualnie nawiązują do lat 50. i 60. XX wieku. Tutaj warto wskazać czerwone dywany, zasłony i tapicerowane fotele. 

Samolot zyskał też nowe malowanie wnętrza. Biały sufit ma zaokrąglony kształt i nowe oświetlenie. Wymieniono też wentylację samolotu. W środku można spróbować najsłynniejszych drinków z całego świata. Jest też polski akcent. W menu baru znajduje się polska wódka Belvedere. 

Więcej dobrze zaprojektowanych barów i restauracji znajdziecie w naszych pozostałych artykułach tutaj.

zdjęcia: Eric Laignel