Nowa Huta
Nowa Huta, Plac Centralny (fot. TomRollauer, wikimedia.org, licencja: CC 4.0)

The Guardian: Nowa Huta w TOP 10 najlepszych dzielnic w Europie

Brytyjski dziennik „The Guardian” przeprowadził badanie, którego efektem jest ranking najlepszych dzielnic do życia w Europie. W zestawieniu jest więc Nowa Huta, ale uwzględniono też inne polskie miasto.

Nowa Huta otwiera listę 10 najlepszych dzielnic do życia w Europie. Wśród wyróżnionych w rankingu znalazły się też Wilhelminapark w Utrechcie, madrycki Vallecas, Moabit w Berlinie, Le Panier w Marsylii, dzielnica Howth w Dublinie, Döbling w Wiedniu, Józsefváros w Budapeszcie, Śródmieście we Wrocławiu oraz Nea Smyrni w Atenach.

Wśród zalet krakowskiej Nowej Huty dziennikarze wskazują na bliską odległość do centrum Krakowa. Autorom zestawienia spodobała się perspektywa trwającej zaledwie 20 minut przejażdżki tramwajem, który dowozi mieszkańców Nowej Huty do centrum miasta. Nowa Huta prezentuje zupełnie inny klimat niż zabytkowe centrum Krakowa, to autorzy raportu przekuli w atut.

Zostawiamy za sobą mieszczański klimat Starego Miasta – z lśniącymi dachami kamienic i brukowanymi alejkami – i wchodzimy w unikalną przestrzeń urbanistyczną, jaką jest Nowa Huta, będąca mistrzowską realizacją socrealistycznych założeń architektonicznych – czytamy w publikacji „The Guardian”.

Nowa Huta
Plac Różany

Dodatkowo autorzy raportu wskazali na szerokie, obsadzone drzewami aleje, parki oraz zabudowa mieszkaniowa, która w Nowej Hucie jest w przystępnych cenach. Historię Nowej Huty najlepiej poznać w muzeum usytuowanym w dawnym kinie. Historia Nowej Huty opowiedziana jest tam od początków kombinatu w 1954 r., przez ruch „Solidarności”, aż do upadku komunizmu.

Całą publikację brytyjskiego dziennika możecie znaleźć tutaj.

Czytaj też: Kraków | Meble miejskie | Ekologia | Zieleń

źródło: UM Kraków