The Line w Arabii Saudyjskiej

The Line w Arabii Saudyjskiej. Linearne miasto na nowych wizualizacjach!

The Line w Arabii Saudyjskiej ma być najnowocześniejszym miastem na świecie. Jak zapowiadają przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, długie na ponad 170 kilometrów linearne miasto ma być prawdziwym cudem inżynierii. Plany zakładają budowę miasta osadzonego wzdłuż biegnącego w linii prostej ciągu komunikacyjnego. Linearne miasto w Arabii Saudyjskiej  ma być szerokie na 200 metrów i ma zostać podwieszone ponad główną osią komunikacyjną. Co więcej, miasto ma być samowystarczalne energetycznie i całkowicie pozbawione samochodów. Miasto The Line ma być tak zaprojektowane, aby wszystkie najważniejsze elementy tkanki miejskiej były dostępne w takiej odległości, by móc do nich dotrzeć na pieszo w czasie nie dłuższym niż 5 minut.

The Line, czyli linearne miasto na pustyni w Arabii Saudyjskiej zostało zapowiedziane już kilka lat temu. Ten niezwykle interesujący projekt został właśnie potwierdzony przez Jego Wysokość Księcia Koronnego Mohammeda bin Salmana, który jednocześnie jest dyrektorem generalnym inwestycji, a także następcą tronu Arabii Saudyjskiej. W zeszłym roku, gdy prezentowano wstępne założenia, książe Salman w taki sposób komentował projekt:

“Przedstawiam wam THE LINE, miasto o długości 170 km, które chroni 95% przyrody na obszarze NEOM, bez samochodów, bez ulic i bez emisji dwutlenku węgla.” – mówił książę koronny Mohammed bin Salman

 

Linearne miasto The Line – nowe wizualizacje

Mohammed bin Salman, następca tronu i prezes zarządu NEOM (spółka, która zajmuje się budową miasta), przedstawił nowe wizualizacje miasta The Line, które zapewniają bardziej szczegółowy wgląd w najważniejsze cechy pierwszego pionowego miasta na świecie. Miasto powstanie w prowincji Tabuk w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Inteligentne, linearne  miasto będzie miało zaledwie 200 metrów szerokości, ponad 170 kilometrów długości i powstanie 500 metrów nad poziomem morza.

“Podczas uruchomienia THE LINE w ubiegłym roku zobowiązaliśmy się do rewolucji cywilizacyjnej, która stawia człowieka w centrum w oparciu o radykalną zmianę planowaniu miasta. Opublikowane dziś projekty pionowo-warstwowych społeczności miasta rzucą wyzwanie tradycyjnym płaskim, poziomym miastom i stworzą model ochrony przyrody i poprawy jakości życia ludzi. THE LINE analizuje wyzwania, przed jakimi stoi ludzkość w życiu miejskim, i analizuje alternatywne formy życia. powiedział Jego Wysokość Mohammed bin Salman

The Line ma być miastem całkowicie pozbawionym dróg, samochodów i emisji spalin. Docelowo na 34 kilometrach kwadratowych zamieszka milionów, co jest wynikiem bezprecedensowym w porównaniu innymi miastami o podobnej przepustowości. Miasto ma być w 100 proc. zasilane energią odnawialną, a zdrowie i dobre samopoczucie ludzi mają mieć pierwszeństwo przed transportem i infrastrukturą.

Najważniejsze udogodnienia mają być zawsze w odległości 5 minut pieszo, a całe, długie na 170 kilometrów miasto pokonamy pociągiem w ciagu 20 minut. The Line zaoferuje nowe podejście do planowania urbanistycznego opiera się na idei warstwowania funkcji miasta w pionie, jednocześnie umożliwiając ludziom płynne poruszanie się w trzech wymiarach (pionowym, poziomym lub poprzecznym),co wpisuje się w tzw. koncepcję Zero Gravity Urbanism. Parki publiczne i deptaki, szkoły, domy mieszkalne i miejsca pracy ułożone pionowo, dzięki czemu obywatele mogą poruszać się bez wysiłku i zaspokoić wszystkie codzienne potrzeby w ciągu kilku minut. Zewnętrzna część miasta pokryta będzie lustrzaną fasadą, która nadaje mu niepowtarzalny charakter i pozwala mu stapiać się naturą.

 

Nowoczesne technologie na środku pustyni

Ogłoszenie projektów The Line w Arabii Saudyjskiej jest kontynuacją rozwoju flagowych projektów NEOM, takich jak OXAGON, które ma być centrum nowych technologii i swego rodzaju inkubatorem innowacji, a TROJENA, która ma być globalną destynacją dla turystyki górskiej, która będzie oferować pierwsze narciarstwo outdoorowe w Zatoce Arabskiej. 

“Nie możemy ignorować warunków życia i kryzysów ekologicznych w miastach na całym świecie, a NEOM jest na czele, jeśli chodzi o opracowywanie nowych i pomysłowych rozwiązań w celu rozwiązania tych problemów. NEOM przewodzi zespołowi najzdolniejszych umysłów architekturze, inżynierii i budownictwie, aby urzeczywistnić ideę budowy. Będzie to miejsce dla wszystkich ludzi z całego świata, aby kształtować świat w kreatywny i innowacyjny sposób. NEOM pozostaje jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez Saudi Vision 2030, a nasze zaangażowanie realizację The Line w imieniu narodu pozostaje zdeterminowane. ” – dodaje Jego Królewska Wysokość Książę Mohammed bin Salman

Jak dodają przedstawiciele NOEM atutem miasta ma być jego lokalizacja i położenie. Zdaniem autorów projektu z The Line można dolecieć w mniej niż 6 godzin, aż do 40% miejsc na świecie (w tym do całej Europy, Afryki i sporej części Azji). Co więcej w tym miejscu skupia się spora część globalnego handlu. Sam tylko Kanał Sueski odpowiada za 13% globalnego handlu.


Linearne miasto w Arabii Saudyjskiej – ile będzie kosztować?

Według wstępnych zapowiedzi budowa infrastruktury w regionie ma kosztować ponad 500 miliardów dolarów. Dla porównania, najwyższy wieżowiec w Polsce (VARSO) kosztował „zaledwie” 0,5 miliarda dolarów.

Jak wyglądałbym Manhattan, gdyby był linearnym miastem?

NOEM opublikowało także wizualizację, która pokazuje, jak poziome miasta marnotrawią dostępną przestrzeń. Jako przykład podano nowojorski Manhattan, który słynie z gęstej zabudowy. Jak wskazują przedstawiciele NOEM Nowy Jork mógłby zmieścić się na znacznie mniejszej przestrzeni. Zobaczcie sami!

źródło: NEOM (https://www.neom.com/en-us) / wizualizacje: (https://www.neom.com/en-us)

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Technologia | Miasto | Zieleń |