“The other side of paradise” kolekcja dyplomowa Nargiz Salwa

Kolekcję zaprojektowała Nargiz Salwa, absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych.  Inspiracją do powstania kolekcji dyplomowej jest surowy i górzysty rejon Czarnogóry oraz miłość projektantki do Bałkanów.

Rok 2020, mimo trudnej globalnie sytuacji, był bardzo wyjątkowy i na swój sposób fascynujący. Przede wszystkim z powodu braku turystów. Morze otoczone pięknymi plażami, wypełnione ciekawymi wyspami i nadmorskimi kurortami pokazało swoje nieco inne oblicze; raj ukryty wśród dzikiego piękna.

Zaprojektowane i wykonane ubrania nawiązują do mistycznego, tajemniczego świata ukrytego w północnej części Czarnogóry, który projektantce jawi się jako leśna nimfa, delikatna i niewinna, pełna tajemnic, a zarazem surowa i nieobliczalna.  Kolekcja uszyta została jest z naturalnych tkanin: bawełny, jedwabiu, wełny oraz koronek vintage, tworzących nietuzinkowe kroje. W kolekcji dominują odcienie zieleni, ecru, brązu i bieli. Uzupełnieniem są rękawiczki, opaski do włosów i kolczyki ręcznie wykonane.

Pola bujnych traw i ziół, dzikie konie, bajkowość rejonu wraz z legendami o wróżkach i ich leśnym życiu to nastrój i atmosfera, które autorka starała się wytworzyć poprzez swoją najnowszą kolekcję.

Jestem osobą która lubi kreatywność i nieszablonowe rozwiązania. Bogate doświadczenie zdobyte w różnych miejscach na ziemi, pozwala mi je kreatywnie wykorzystywać w codziennym życiu w kreowaniu i inspiracji mojej pracy i pasji. Jestem mocną osobą o silnym charakterze, która się nie boi żadnych wyzwań. Każde kolejne wyzwanie determinuje mnie do coraz ciężkiej pracy i daje ogromną satysfakcję – mówi projektantka.


Nargiz Salwa urodziła się na Syberii w Jakucji przy mrozach sięgających -50 stopni Celsjusza.  Lata młodzieńcze spędziła w Baku w Azerbejdżanie. Do Polski przyjechała z Moskwy, do obecnego męża. Po wszystkich podróżach, zaczęła realizować swoją modową pasję właśnie w Polsce. Ponadto od kilku lat wraz z mężem prowadzi amatorsko badania paleontologiczne fliszu karpackiego odkrywając faunę i florę morską sprzed 30 milionów lat. Ich badania zaowocowały m.in publikacją opisującą prawróbla z oligocenu, który został nazwany jej imieniem. Kolekcja zawiera kilka tysięcy okazów i z roku na rok się powiększa.

Zobacz również: Kolekcja | Moda | Fotografia | Edytorial | Projektant | WhiteMAD na Instagramie

źródło: Nargiz Salwa